Dziś kilka refleksji o tym, z jakiego powodu czasami dzieje się tak, że decydujesz się na zmianę biura . Co powoduje, że szukasz od nowa?

Czasami jest to zwyczajny brak chemii… Są ludzie, z którymi świetnie się czujesz po pięciu minutach znajomości, są też tacy od których uciekasz po trzech, nie wiedząc do końca dlaczego. Znasz to uczucie? Ja znam bardzo dobrze. W biznesie ta “chemia” też występuje.

Czy to jedyny powód trwania lub zerwania współpracy? A może zwracasz też uwagę na inne elementy? Jeśli tak, to jakie ? Myślisz, że jest jakieś uniwersalne rozwiązanie?

Co jest ważne dla Ciebie jako firmy współpracującej z biurem rachunkowym?

Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że Przedsiębiorca oczekuje od biura:

  •  bieżącego rozliczenia podatkowego firmy,
  • doradztwa w zakresie optymalizacji podatkowej,
  • dokładności,rzetelności,
  • indywidualnego podejścia,
  • doświadczenia,
  • możliwości rozliczania zdalnego itd.

Jak to wygląda w praktyce? Co biura rachunkowe oferują swoim klientom?

Rzeczywistość nie jest taka różowa…

W standardzie otrzymasz zaksięgowanie dokumentów, wyliczenie zobowiązań podatkowych, rozliczenie z zus i  konsultacje księgowe (np. jak wystawić fakturę , kiedy kupić kasę fiskalną, jakie dodatkowe ewidencje musisz prowadzić itp.)

Ważna informacja jest taka, że Ty jako przedsiębiorca  masz duży wpływ na zakres zadań biura (tych wykraczających poza standard). Możesz oczekiwać tym więcej, im więcej specjalistów biuro posiada w gronie pracowników lub z iloma ekspertami współpracuje.

Może Ci ono pomóc w tworzeniu strategii, wdrażaniu optymalizacji podatkowej, udzielać porad prawnych, tłumaczyć znaczenie przepisów.

Niestety nie każde biuro może Cię reprezentować w postępowaniach przed organami administracji publicznej i w sądach w sprawach podatkowych. To może tylko doradca podatkowy.

Dlaczego podejmujesz ten ostateczny krok i rozstajesz się z danym biurem rachunkowym?

Przyczyn  może być klika jednocześnie.

Być może masz  wątpliwości co do poprawności rozliczeń, może brakuje Ci stałego dostępu do dokumentów, a księgowa niechętnie przygotowuje Ci potrzebne zestawienia, męczą Cię osobiste wizyty w celu dostarczenia dokumentów(wolisz współpracę online), księgowa odpowiada na Twoje e-maile opieszale,lakonicznie i niezrozumiale, nie pomaga Ci z własnej inicjatywy…

Przepisy podatkowe ciągle się zmieniają, powodują konieczność systematycznego szkolenia lub czytania fachowej prasy. Zastanawiasz się czy ta księgowa, która nie ma czasu dla Ciebie ma czas na podnoszenie kwalifikacji…

A może to biuro postawiło na ilość, a nie na jakość i podpisało umowy z tak dużą ilością firm, że nie ma czasu dla Ciebie i nie podoba Ci się to?

Po czym poznać, że prawdopodobieństwo rozstania jest niewielkie ?

Jest takie czarodziejskie, cudownie brzmiące słowo : “rekomendacje“.

Jeśli nie znasz osobiście żadnego z klientów biura, na pewno znajdziesz w sieci miejsce, gdzie możesz o nie poprosić. Może fora internetowe, może opinie klientów na portalach. Popytaj, co dokładnie konkretne biuro daje swoim klientom.

Jeśli klient krok po kroku czuje wsparcie od dnia, w którym działalność gospodarcza była dopiero w planach, udzielono mu pomocy w wyborze formy prawnej działalności, wyjaśniono jakie ma do wyboru rodzaje opodatkowania, uzyskał pomoc w procesie rejestracji, a w ramach wisienki na torcie  przydzielono mu  jeszcze osobistego opiekuna, który dba o jego sprawy jak o swoje własne… Prawdopodobieństwo rozwiązania umowy spada do zera,a gwarancja Twojego zadowolenia rośnie.

Żartobliwie dodam, że taka rekomendacja spokojnie może zastąpić “chemię”, bo czego oczekujesz na koniec dnia od biura rachunkowego ?

Bezpieczeństwa, czyż nie? I poczucia bycia objętym troskliwą opieką.

Takiego scenariusza Ci życzę.

www.wroblewska.pl