W Pruszczu Gd. rozpoczął się „Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2016 – 2018”. Adresatami przedsięwzięcia są dziewczynki w wieku 13 lat, a jego realizacją ma się zająć NZOZ SONO – EXPERT sp. z o.o. Program budzi jednak wiele kontrowersji ze względu na używaną w tym celu szczepionkę o nazwie Silgard (w innych krajach znaną jako Gardasil). Na program miasto przeznaczy 237 600 zł.

Mimo tego, że historia szczepień ochronnych sięga starożytności, to dopiero osiągnięcia naukowe XX wieku zrewolucjonizowały metodę i rozpowszechniły szczepienia na całym świecie. W katalogu chorób, na które można się zaszczepić, takich jak: grypa, gruźlica, ospa, wścieklizna czy świnka pojawiło się HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, mogący wywoływać m.in. raka szyjki macicy.
Firma Merck, producent szczepionki Silgard, trafiła w Polsce na podatny grunt – zaniedbana profilaktyka, duża śmiertelność z powodu raka, strach przed chorobą oraz nasza wrodzona lekomania. Warto przy tym odnotować kilka ciekawych tez związanych z HPV oraz szczepionką.

1. Przede wszystkim zaledwie 1% zakażeń wirusem HPV kończy się zachorowaniem na raka, a i w tych wypadkach wystarczające mogłyby być tradycyjne badania kontrolne. Wirus ma ponad 100 typów, w tym 5 z nich odpowiada za 98% przypadków raka. Szczepionka ma działać na 4 typy, w tym na HPV 16 – najgroźniejszy z nich.
2. W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada niecałe 4 000 kobiet, z których połowa umiera. Mamy jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Jest to wynik niskiej świadomości społecznej i zaniedbań w regularnym prowadzeniu badań kontrolnych. Choroba wykryta we wczesnym stadium jest wyleczalna.
3. Skuteczność preparatu Gardasil nie została ostatecznie potwierdzona, ponieważ rak diagnozowany jest przeważnie w wieku 30 – 50 lat, a w testach klinicznych trwających 5 lat wzięły udział dziewczynki w wieku 11 – 12 lat. Gardasil stosuje się dopiero od 2006 roku.
4. W badaniach kontrolnych nie użyto neutralnej soli fizjologicznej jako placebo, a były to m.in. związki aluminium, co mogło dać nierzetelne wyniki podczas porównywania próbek.
5. Amerykańska Agencja Żywności i Leków podobno zatwierdziła Gardasil (Silgard) zaledwie po kilku miesiącach od wpłynięcia wniosku od producenta, choć zazwyczaj procedura trwa kilka lat. W przypadku szczepionki, która ma objąć całą populację okres ten wynosi 10 lat.
6. Pojawia się przypuszczenie, że kampanie reklamowe sprawiają, że kobiety bardziej zaufały szczepionce niż sprawdzonym metodom badań profilaktycznych.
7. W 2010 r. radni miasta Gdańsk odrzucili wniosek dotyczący finansowania szczepień ze środków publicznych. „Uznaliśmy, że za dużo jest kontrowersji wokół tej szczepionki. Czy jest skuteczna i rzeczywiście zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, przekonamy się za 20-30 lat, kiedy dorosną zaszczepione dziewczęta”. Innego zdania był dr Mirosław Dudziak – „Rozsądni ludzie już nie dyskutują o skuteczności takiej profilaktyki. Problemem są pieniądze, bo to nie jest tania szczepionka”. [źródło: trojmiasto.wyborcza.pl]. Podobne argumenty pojawiły się na początku 2016 roku, choć w Sopocie i Gdyni z powodzeniem przeprowadza się szczepienia.
8. W 2010 roku polskie Ministerstwo Zdrowia rekomendowało niefinansowanie z publicznych pieniędzy szczepień na HPV ze względu na brak wiarygodnych danych o szczepionce. Pojawiły się one jednak w kalendarzu szczepień na 2016 rok w dziale „Zalecane”.
9. W 2013 roku Ministerstwo Zdrowia w Japonii cofnęło rekomendację finansowania szczepionki.
10. Francuz dr Bernard Dalbergue, były pracownik firmy Merck, stwierdził, że „Gardasil będzie największym skandalem w historii medycyny”. Siedmiuset francuskich lekarzy podpisało petycję przeciwko szczepionce.
11. Potwierdzono tysiące powikłań spowodowanych przez szczepionkę: odrętwienie, padaczka, nadmierna senność, bóle głowy, nudności, utrata pamięci krótkotrwałej. Odnotowano kilkadziesiąt zgonów, choć oficjalnie nie potwierdzono związku ze szczepieniem.

Wykazano jednak, że mimo możliwości wystąpienia powikłań Silgard zmniejsza ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych, co potwierdzono już po wprowadzeniu szczepionki do obiegu. Szczepionka sprawia wytworzenie znacznej ilości przeciwciał, których wystarczająca ilość utrzymuje się przez kilka lat.

Drogie Panie, badajcie się!

 

[Jacek Wałdoch]

 

Źródła:
J.G. Madej, Szczepionka Gardasil nieskuteczna, [w:] http://www.kolposkopia.com/szczepionka_gardasil_nieskuteczna.html
https://szczepieniahpv.wordpress.com
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,7427493,Gdynia_i_Sopot_szczepia_przeciw_HPV__Czemu_nie_Gdansk_.html
R. Brasse, Przymusowe szczepienia przeciw HPV. „Totalny absurd!”, [w:] http://www.dw.com/pl/przymusowe-szczepienia-przeciw-hpv-totalny-absurd/a-18664079
http://www.stopnop.pl/szczepionki/gardasil
http://www.cyto.pl/wirus-hpv.html