Akademia z okazji 98. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Zespole Szkół w Suchym Dębie.

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Po 98 latach pamiętali o tej rocznicy uczniowie ZS w Suchym Dębie, którzy wierszem i piosenką uczcili tę rocznicę historyczną. Dzieci z klasy IV SP ZS w Suchym Dębie pod opieką wychowawczyni Ewy Tarasiuk przypomniały tragiczne losy naszej Ojczyzny w czasach rozbiorów. Działania Prus, Austrii i Rosji doprowadziły do zniknięcia z map świata Polski. Zniewolona i zakuta w kajdany dzięki swoim synom walczyła o wolność podczas powstań narodowych i na fontach I wojny światowej. Wszystkie te działania doprowadziły do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918.

Uczniowie uczcili święto narodowe przywdziewając biało – czerwone kotyliony z godłem narodowym. Biały orzeł na czerwonym tle towarzyszył Polakom od początku istnienia naszego państwa.

Wśród zaproszonych gości byli:

Przewodniczący Rady Rodziców przy ZS w Suchym Dębie Przemysław Dymarkowski,

Wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska,

Dyrektor Gminnej Biblioteki w Suchym Dębie Agnieszka Księżak.

Uczniowie zaśpiewali i zagrali utwór „Deszcz jesienny”.

Patriotyczną wiązankę piosenek wykonała cała społeczność szkolna:

„Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Dyrektor ZS w Suchym Dębie Aleksandra Lewandowska i wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska przypomniały jak ważne jest w dzisiejszych czasach poczucie wspólnoty i pogłębianie uczuć patriotycznych np. przez wspólne śpiewanie patriotycznych utworów i wywieszanie barw narodowych na swoich domach.

Rozstrzygnięto również szkolny konkurs plastyczny pt. „Moja mała ojczyzna – JESIEŃ”. Laureatami zostali:

I miejsce – Moske Amelia z klasy II a,

II miejsce – Holender Piotr z klasy II b,

III miejsce – Cabaj Oliwia z klasy III a.

Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i prace w przygotowanie Akademii z okazji 11 LISTOPADA w naszej szkole – podsumowała Ewa Tarasiuk autorka scenariusza i główny organizator uroczystości.

 

Uroczystą akademię przygotowali uczniowie ZS w Suchym Dębie wraz z nauczycielami:

Marzena Gracek, Justyna Hirsz, Tomasz Jagielski, Paulina Skrzyńska, Michał Stępniak, Aneta Szostak, Ewa Tarasiuk, Monika Tarasiuk.