W sobotę, 25 listopada 20022 r., Pruszcz Gdański na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, odwiedził Adam Bielecki. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie, wywołało wiele emocji. Chociaż już minęło kilka dni, niesamowite górskie opowieści i obrazy nadal nam towarzyszą.

  • O spełnianiu marzeń

Podczas spotkania Adam Bielecki opowiedział o swojej drodze w himalaizmie, o spełnianiu marzenia małego chłopca, o realizacji swoich ambicji i  wytrwałym dążeniu do celu pomimo wielu przeszkód. Przyjrzeliśmy się jego zmaganiom z przepisami, codziennym treningom oraz przygotowaniom do wypraw. Słuchaliśmy o pokorze wobec gór, o godzeniu się z trudnościami. Bo szczyt nie zawsze jest najważniejszy, liczy się droga.

  • W świecie gór

Dzięki filmom i zdjęciom, które towarzyszyły opowieściom udało nam się zajrzeć do świata himalaizmu. Przyjrzeliśmy się wspinaczkowym doświadczeniom – wielkim sukcesom Pana Adama i towarzyszących mu wspinaczy, ale też o trudach i porażkach. Nie zabrakło refleksji o tragedii na Broad Peak. Podczas spotkania słuchaliśmy o nadludzkim wysiłku i walce ze swoimi słabościami.  Obserwowaliśmy piękno i grozę natury górskiej. Opowieść wywołała wiele emocji. Na koniec publiczność zadawała liczne pytania i chętnie skorzystała z możliwości chwili rozmowy i zrobienia wspólnego zdjęcia z Panem Adamem.

  • Adam Bielecki

Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Zdobywca ośmiotysięczników, dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (2012r.) oraz Broad Peak (2013r.). Osiągał szczyty i wyznaczał nowe drogi w górach na wielu kontynentach. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Brał udział w znanej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018r. Autor książki „Spod zamarzniętych powiek”.

Milena Jędrzejwska-Kisiel

PiMBP w Pruszczu Gdańskim