Trudno mówić o II wojnie światowej na Pomorzu bez uwzględnienia historii KL Stutthof. Bolesne wydarzenia z lat 1939-1945 są wciąż żywe w pamięci mieszkańców regionu, szczególnie Kaszubów i Kociewiaków, których bezpośrednio dotknęła niemiecka machina śmierci. Na temat obozu koncentracyjnego powstało kilka filmów dokumentalnych, książek i innych publikacji, jednak po raz pierwszy artyści zaproponowali inną formę przekazu.

Podczas wizyty w Muzeum Stutthof w Sztutowie pozyskano nagrania terenowe, którym artyści z Grupy Lud Hauza nadali formę muzyczną, tworząc radiowy reportaż improwizowany. Narratorem jest przypadkowo spotkany mężczyzna, przybyły do Sztutowa tuż po wojnie, który opowiedział o swoim makabrycznym odkryciu w lesie.

Reportaż miał swoją premierę podczas Festiwalu Polyphonia w warszawskiej „Zachęcie”, gdzie spotkał się z żywą reakcją publiczności. Teraz przyszedł czas na premierę radiową reportażu oraz na kilka słów o zamyśle jego twórców. To wszystko usłyszymy 19 listopada 2020 r. w Radiu Spin w audycji „Przestrzeń i Dźwięk”.