Gwałtowne opady śniegu połączone z silnym wiatrem oraz mrozem dały się we znaki wszystkim mieszkańcom Pruszcza Gdańskiego, zarówno pieszym jak i zmotoryzowanym. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nawet po najdłuższym korku drogowym i największej śnieżycy zawsze wracamy do domu. Wśród nas są jednak osoby, które nie mają szans na ciepły kąt, a każdy kolejny stopień poniżej zera to dla nich wytężona walka o przetrwanie.

Ze względu na dynamiczny rozwój powiatu gdańskiego oraz pierwsze miejsca w rankingach przedstawiających jakość życia, zagadnienie bezdomności nie pasuje do zbudowanego wizerunku regionu i miasta. Problem jednak istnieje i jest zauważalny bardziej niż kiedykolwiek.

Okres zimowy dla bezdomnych oraz osób ubogich to prawdziwa walka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie poradzić sobie z takim przeciwnikiem jak kilkustopniowy mróz, ponieważ ich altanki, szałasy czy pustostany nie zapewniają im należytej ochrony przed zimnem.

W akcję pomocy dla bezdomnych pruszczan włączyły się bary i restauracje, jak np. Bar Zacisze, którego właściciel dostarczył potrawy na wigilijny stół dla potrzebujących i nie skończyło się na tej jednorazowej inicjatywie. Ukłony należą się także cichemu wolontariuszowi – policjantowi z KPP w Pruszczu Gdańskim, który ze względu na wykonywane obowiązki najlepiej zna środowisko bezdomnych z Pruszcza Gd., dzięki czemu niesiona przez niego pomoc jest efektywniejsza. Policjant z własnej inicjatywy przekazuje ubrania, koce, jedzenie, a w niektórych przypadkach odwozi bezdomnych do Wiślinki, gdzie Stowarzyszenie Ryta przyjmuje potrzebujących z Pruszcza Gd.

Pamiętajmy, że w naszym sąsiedztwie żyją osoby potrzebujące pomocy (zarośla w drodze na Komarowo, śmietniki, budynek na ul. Kościuszki). Ciepły posiłek, buty, ubranie – te rzeczy mogą sprawić, że bezdomni pruszczanie będą mogli przetrwać zimę. Nie bądźmy obojętni. Jeżeli chciałbyś pomóc, to czekamy na wiadomość, a wspólnymi siłami sprawimy, że dary dotrą do potrzebujących osób.

 

[Jacek Wałdoch]