Podczas minionego, sylwestrowo-noworocznego weekendu na drogach powiatu gdańskiego było bezpiecznie. Policjanci pracowali na miejscu 5 zdarzeń drogowych i uniemożliwili dalszą jazdę jednej nietrzeźwej osobie. Mundurowi jednocześnie apelują o wzmożoną ostrożność z uwagi na zimowe warunki na drogach.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim pracowali na miejscu 5 zdarzeń drogowych, z czego jedno to był wypadek. Ponadto mundurowi uniemożliwili dalszą jazdę jednej osobie, która kierowała pojazdem po alkoholu. Duża ilość testów na obecność substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków) pozwala stwierdzić, że na drogach powiatu gdańskiego sporadycznie można spotkać osoby, które stwarzają zagrożenie, kierując pojazdami pod wpływem tych środków.

W czasie weekendu policjanci wspólnie z inspektorami z SANEPID-u kontrolowali także obiekty handlowe, usługowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Kolejny raz potwierdza się informacja o odpowiedzialnym podejściu właścicieli i pracowników tego typu lokali do obostrzeń wprowadzonych w związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kontrole nie wykazały uchybień w procedurach.

Przy okazji podsumowania policjanci apelują o wzmożoną ostrożność na drogach. Za oknami pojawiły się pierwsze opady śniegu, temperatura spada poniżej zera. To wszystko powoduje, że powinny ulec zmianie nasze zachowania na drodze. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi zdawać sobie sprawę, że śliska jezdnia powoduje wydłużenie drogi hamowania, a w przypadku nieodpowiednio przeprowadzonych manewrów pojazdem łatwo można go wprowadzić w poślizg. Zbyt duża prędkość i brak marginesu na możliwość wykonania manewru ratunkowego powodują, że dochodzi do zdarzenia drogowego.

Piesi i rowerzyści również powinni zwracać baczniejszą uwagę na otoczenie. Wchodząc czy przejeżdżając przez jezdnię, nawet w miejscu wyznaczonym, należy upewnić się, czy kierujący nas widzi i zatrzymuje pojazd. Dobrze jest poczekać do zatrzymania pojazdu, zanim wejdziemy na przejście. Policjanci po raz kolejny przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które pozwalają z dużej odległości dostrzec pieszego czy rowerzystę w warunkach szybko zapadającego zmroku czy często występujących opadów.