Komendant Powiatowy Policji w Pruszczu Gdańskim insp. Radosław Pietrzak zorganizował debatę społeczną dla słuchaczy uniwersytetu III wieku. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ!”. Tematem spotkania były oszustwa dokonywane na seniorach oraz mechanizm działania oszustów. wnuczek1

W środę (10 maja br.) o godz. 10.30 w budynku starostwa powiatowego w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Wojska Polskiego 16 odbyła się debata społeczna skierowana do seniorów. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Pruszczu Gdańskim. W spotkaniu uczestniczyło także policjanci na czele z Komendantem insp. Radosławem Pietrzakiem, Pani Naczelnik Wydziału Psychologów KWP w Gdańsku Iwona Borkowska oraz psycholog z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku nadkom. Magdalena Orzechowska- Bączyk.
Policjanci apelowali do seniorów aby nie dali się oszukać. Przestrzegali przed oszustami działającymi tzw. „metodą na wnuczka”. Pani psycholog przedstawiła mechanizm działania przestępców, którzy  dzwoniąc przeważnie do osób starszych i udając bliskich, wyłudzają pieniądze. Oszuści udają nawet policjantów lub innych funkcjonariuszy, żądając przekazania im pieniędzy pod pretekstem prowadzenia działań śledczych. Policjanci podkreślili, że służby państwowe NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z Policją pod nr 997, 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.
wnuczek3Inspektor Radosław Pietrzak przybliżył seniorom działanie aplikacji „Moja komenda”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Zachęcił do zapoznania się z rozdanymi ulotkami, w których Policja ostrzega między innymi przed oszustami oraz poprosił słuchaczy o wykorzystywanie przedstawionych aplikacji na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa.