W województwie pomorskim w ramach nowo tworzonego piątego rodzaju sił zbrojnych formowana jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Trwa rekrutacja w szeregi WOT.
Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji Armii Krajowej przez Wojska Obrony Terytorialnej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Obecnie można odnaleźć wiele wspólnych płaszczyzn funkcjonowania tych dwóch organizacji, a WOT z dumą kultywuje tradycje AK.
W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. W Gdańsku tworzona jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty m.in. w Malborku i Słupsku. Wcielenie do służby pierwszych żołnierzy WOT odbędzie się 3 września 2018 roku w Malborku i dotyczyć będzie osób, które mają już za sobą przysięgę wojskową, złożoną po 1991 roku. Następnie ochotnicy przeniosą się od Słupska, gdzie rozpoczną ośmiodniowe szkolenie. Natomiast 15 września, również w Malborku odbędzie się wcielenie w szeregi WOT ochotników, nie mających przeszkolenia wojskowego. W tym przypadku jednak, szkolenie potrwa szesnaście dni i zakończone zostanie uroczystą przysięgą wojskową. Na tym jednak nie koniec. Cały proces szkolenia ,,terytorialsów’’ trwa 3 lata i w kolejnej fazie ma charakter weekendowy. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Warto zaznaczyć, że najbliższe szkolenie i przysięga nie kończą procesu rekrutacji. Wnioski składać można codziennie we właściwej dla miejsca zameldowania Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Po spełnieniu wszystkich wymagań w kolejnym wyznaczonym terminie odbędą szkolenie i zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.
„W tym roku szybciej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około 5 tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada” – mówi Dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.
Obecnie w WOT służbę pełni 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.
Dowódcą 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo 7 PBOT znajduje się w Gdańsku, a w jego strukturę wejdą także trzy Bataliony Lekkiej Piechoty. Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach.
Aktualne informacje na temat procedur naboru można znaleźć na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej – www.terytorialsi.mil.pl oraz na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Maciej Szalbierz
7 PBOT
Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń w Morągu. Autor: mł. chor. Piotr Klauze