Na poniedziałkowej sesji Rada Miasta Pruszcz Gdański podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia Regulaminu przyznawania i rozliczania dotacji na zadania związane z modernizacją źródeł energii cieplnej na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

Regulamin skierowany jest do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański. Zawiera on zasady dzięki którym mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego będą mogli starać się o dotację na wymianę starych kotłów na paliwa stałe (węgiel, koks). Dotacja może być przyznana na dofinansowanie zadań dotyczących modernizacji źródeł energii cieplnej poprzez likwidację wspomnianych kotłów i zastąpienie ich:

– kotłami kondensacyjnymi opalanymi gazem lub olejem opałowym

– pompami ciepła

– podłączeniem do sieci ciepłowniczej

Środki na modernizację źródła ciepła mogą pochodzić z dwóch źródeł:

  1. Budżetu Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański
  2. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ)

Środki na modernizację źródeł ciepła pochodzące ze środków miejskich mogą być przyznawane w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 2500 złotych.

Środki pochodzące z WFOŚ zależą od paliwa zastosowanego w miejsce węgla lub koksu i mogą wynieść do 35% kosztów kwalifikowanych. W tym przypadku wysokość dotacji zależeć będzie od rodzaju źródła, na które się zdecydujemy.

Najważniejsze jest to, że wnioskodawcy mogą uzyskać dotację z dwóch źródeł.

Dlatego namawiamy wszystkich chętnych do składania wniosków. W tym roku do wydania jest ponad 160 000 złotych. Jeżeli macie rodzinę, znajomych lub sąsiadów, którzy ogrzewają swoje domy za pomocą przestarzałych kotłów to spróbujcie namówić ich na wymianę tych pieców. Im więcej pieców zostanie wymienionych tym mniej szkodliwych substancji dostanie się do atmosfery.

Mijająca zima mocno dała się nam we znaki. Wielokrotnie wstrzymywaliśmy się przed pójściem na wieczorny spacer ze względu na wszędobylski dym i smród. Wielokrotnie wstrzymywaliśmy się przed pójściem na wieczorny spacer ze względu na wszędobylski dym i smród. Powyższy program w poprzednich latach nie cieszył się duża popularnością. Zaledwie kilka pieców rocznie było wymienianych. Mamy nadzieję, że w tym roku więcej mieszkańców zdecyduje się na wymianę swoich przestarzałych pieców. Naprawdę warto! Pruszczanie do dzieła 🙂

Szczegóły regulaminu oraz wnioski znajdziecie pod poniższym linkiem:

http://www.pruszcz-gdanski.pl/redir,index?wiecej=3267&wiecej_news=1

 

Krzysztof Szpila