Policjanci z komisariatu w Kolbudach (p. gdański) 14 marca dwukrotnie po krótkich pościgach zatrzymali nietrzeźwych kierujących. Zarówno 42-latek kierujący audi, jak i 29-latek kierujący oplem odpowiedzą za niezatrzymanie się do kontroli, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz pomimo braku uprawnień. Dodatkowo 29-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków, które znaleźli przy nim policjanci. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności, posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia.

We wtorek 14 marca policjanci z komisariatu w Kolbudach (p. gdański) dwukrotnie prowadzili pościg za kierującymi, którzy nie zatrzymali się do kontroli.

Po godzinie 9 rano mundurowi zauważyli samochód marki Audi. Styl jazdy kierującego tym autem zwrócił uwagę policjantów, w związku z czym podjęli decyzję o zatrzymaniu go do kontroli drogowej. Mundurowi nadali sygnały dźwiękowe i świetlne do zatrzymania, lecz kierujący audi mężczyzna nie zareagował, przyspieszył i próbował uciec. Policjanci po krótkim pościgu uniemożliwili mu dalszą jazdę i zatrzymali. Szybko okazało się, że 42-latek nie dość, że nie ma uprawnień do kierowania pojazdem, to był nietrzeźwy (miał 0,7 promila alkoholu w organizmie).

Z kolei po godzinie 14 inny patrol z kolbudzkiego komisariatu podjął decyzję o zatrzymaniu do kontroli osobowego opla. Kierujący nim mężczyzna nie dostosował się do wydanych poleceń i kontynuował jazdę. W pewnym momencie, nie mając już możliwości dalszej ucieczki, po zablokowaniu mu drogi przez policjantów, próbował oddalić się na piechotę. Sprawni mundurowi doskoczyli do niego i zatrzymali. Podczas dalszych czynności okazało się, że 29-latek nie ma uprawnień do kierowania, był nietrzeźwy (ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie), a także posiadał przy sobie narkotyki – amfetaminę.

Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty niezatrzymania się do kontroli, kierowania w stanie nietrzeźwości i pomimo braku uprawnień. Dodatkowo 29-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków.

Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że od początku czerwca 2017 roku obowiązują przepisy, które zakładają, że osoba, która nie wykona polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego do kontroli drogowej, wydanego przez policjanta (lub inną osobę uprawnioną do kontroli) przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Mundurowi ostrzegają, że każdorazowa próba ucieczki przed kontrolą drogową powoduje reakcję stróżów prawa. W tego typu sytuacjach policjanci oczywiście nie stosują żadnej taryfy ulgowej dla popełniających przestępstwo i wykorzystują całą gamę środków przewidzianych przepisami do spowodowania zatrzymania uciekającego. Osoba ta odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo.

[mat. prasowe KPP w Pruszczu Gdańskim]