Jesteś aktywny i ciągle stawiasz sobie nowe wyzwania? Lubisz przekraczać siebie? Już dziś możesz zgłosić się do EDK i odkryć nową formę duchowości!

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to pokonanie wybranej trasy w nocy, medytowanie i zmaganie się z własnymi słabościami. W trakcie długiej, bo nawet 53-kilometrowej wyprawy (obie trasy Trójmiejskie są tej długości) uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. Jest to inna forma niż pielgrzymka – nie będzie śpiewów, nie jest to też event towarzyski – pomimo, że idziemy w grupach (mniej niż 10 osobowych) to jednak tak naprawdę każdy idzie sam w ciszy i skupieniu. Forma, która łączy fizyczność i duchowość.

– To forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku Zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, ideodawca EDK.

Ideą jest porzucenie komfortu, domowego ciepełka na rzecz ekstremalnego przeżywania misterium męki pańskiej, zmierzenia się z własnymi słabościami… podjęcia wyzwań. Dla jednych wyzwaniem jest sam długi marsz – zmierzenie się z własną fizycznością, kondycją. Dla innych wyzwaniem będzie to, że jest ciemno – nocą las i wszystko dookoła wygląda straszniej. Dla wielu wyzwaniem będzie zachowanie reguły milczenia – zwłaszcza gdy ktoś jest gadatliwy – perspektywa spędzenia całej nocy bez towarzyskich pogawędek może być trudna, zwłaszcza, gdy w około przewija się sporo osób, czy też wytrzymanie takiego czasu bez papierosa.

Trasa z Pruszcza Gdańskiego do Rewy wzdłuż plaż Gdańska Sopotu i Gdynii (53km) z jednej strony wydaje się taką najbezpieczniejszą opcją – z racji bliskości metropolii – bo zawsze jest szansa odbić 100m / 500m i udać się np. na postój taksówek. Z drugiej strony najłatwiej tutaj ulec pokusie rezygnacji, co paradoksalnie dodaje trudu. Jest ona jednak jednocześnie tak wytyczona, aby wpływ metropolii możliwie najmniej utrudniał skupienie na przeżywaniu EDK. Z drugiej strony trasa jest ciekawa ze względu na zróżnicowanie – jest część typowo miejska, przemysłowa, bulwarowa, jest przejście plażą, część leśna, błotnista, jest nawet część górzysta (o co nie łatwo w regionie) myślę tutaj o rejonie Klifu w Orłowie, gdzie nocą trzeba będzie zachować szczególną ostrożność.

Osoby zainteresowane całkowitym odcięciem się od kwestii miejskich wybiorą trasę z Matemblewa do Kalwarii Wejherowkiej (53km). Idąc nocą ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego będzie z pewnością najłatwiej osiągnąć głębokie wyciszenie. Nową jest w tym roku trasa z Tczewa do Gdańskiego Brzeźna.

Zapraszamy wszystkich twardych facetów oraz wszystkie silne dziewczyny do wzięcia udziału w tej nocnej przygodzie i podjęcia wyzwania EDK w Trójmieście! EDK można przejść już dzisiaj – pobrać rozważania, opis trasy i wyruszyć. Jednak w nocy z 18 na 19 marca odbędzie się ogólnopolska EDK, która w zeszłym roku zebrała ok 12tys osób z całej Polski. Zapisać się można już dzisiaj na stronie www.edk.org.pl. Zapraszamy też by połączyć się z naszym profilem https://www.facebook.com/Trojmiasto.EDK/?fref=ts gdzie na bieżąco zamieszczane są wszelkie informacje na temat trójmiejskich EDK.

[Jacek Zarzycki]