Rosnąca liczba miłośników jazdy na rowerze jest zauważalna na polskich drogach ścieżkach i szlakach. Gdy jazdę na dwóch kołach łączy się z zdobywaniem wiedzy to można powiedzieć, że został osiągnięty sukces. Taki cel aktywny i pożyteczny wypoczynek na rowerze przyświecał organizatorom II Rajdu Rowerowego Szlakiem gen. Józefa Hallera i Pomorskiej Dywizji Strzelców. Uczestnicy z Trójmiasta, Tczewa, Malborka, Elbląga i powiatu gdańskiego licznie dopisali.

Początek wyprawy we Władysławowie, gdzie uczestnicy zwiedzili „Hallerówkę” i poznali dzieje osady. Oddali hołd generałowi twórcy „Błękitnej Armii” we Francji w 1917 roku. Podróżując klifami swarzewskim, puckim i orłowskim podziwiali polskie wybrzeże i kolejne miejsca postoju. W Pucku odwiedzili Bazę Morskiego Dywizjonu Lotniczego. To na jego terenie 10 lutego generał Haller dokonała zaślubin Polski z morzem. W Swarzewie pokłonili się Matce Boskiej Patronce Ludzi Morza. W Rzucewie poznali dzieje zamku Jana III Sobieskiego. W Rewie odkryli Aleję Zasłużonych Ludzi dla Morza. Na gdyńskim cmentarzu wspominali zamordowanych 66 lat temu komandorów polskiej marynarki. Rajd zakończył się w Oksywiu. Test historyczny stanowiący podsumowanie zdobytej wiedzy na rowerach, dyplomy, upominki i wspomnienia to koniec tej rowerowej przygody.

Organizatorem II Rajd Rowerowy Szlakiem gen. Józefa Hallera i Pomorskiej Dywizji Strzelców po ziemi kaszubskiej był IPN odział w Gdańsku.

MNR