Wczoraj (03 kwietnia) w urzędzie miasta odbyły się warsztaty w ramach konsultacji społecznych, dotyczących modernizacji budynku dworca i przyległego terenu. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, reprezentanci grup mieszkańców, urzędnicy magistratu, radni oraz media (w tym Fundacja Pruszczanie.pl).

Warsztaty prowadzili przedstawiciele inwestora – PKP. Do wypełnienia była ankieta na temat naszych priorytetów w przypadku korzystania z dworca, a następnie przeszliśmy do pracy w grupach. Mieliśmy przedstawić naszą wizję dworca i pomysły dotyczące ciekawych i praktycznych rozwiązań.772622

Przeważały opinie, że powinien to być budynek nowoczesny, wykorzystujący ekologiczne sposoby ogrzewania (pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja), z kasą biletową, poczekalnią, toaletami i infomatem. W budynku mógłby znajdować się mały handel, jak np. kiosk, kawiarnia/bar oraz punkt pocztowy. Oprócz tego do dyspozycji powinien być bankomat, informacja turystyczna w formie infomatu, parking dla rowerów oraz publiczne Wi-fi. Seniorzy zaproponowali, aby miasto wydzierżawiło od PKP jedno z pomieszczeń w celu zorganizowania miejsca spotkań dla organizacji pozarządowych lub zbudowania oddziału biblioteki miejskiej.

Prace związane z modernizacją budynku dworca miałyby się zakończyć do 2020 r., ze względu na skorzystanie z funduszy europejskich. Było to pierwsze spotkanie dot. tego tematu, wkrótce powinny być kolejne.

 

[Jacek Wałdoch]