Policjanci z komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych komisariatów czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w drogę, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. W zabezpieczeniu Akcji Znicz na terenie powiatu gdańskiego brało udział 170 policjantów w tym 64 z wydziału ruchu drogowego.policja3

Policyjna Akcja Znicz 2016 na terenie całego kraju trwała łącznie 6 dni od 28 października do 2 listopada. Podczas jej trwania w powiecie gdańskim doszło do dwóch wypadków drogowych w Grabinach Zameczku gmina Suchy Dąb oraz w Rekcinie gmina Pruszcz Gdańsku. W obu przypadkach ranni zostali kierowcy. W sobotę (29 października br.) o godz. 10.17 w Grabinach Zameczku gmina Suchy Dąb policjanci z pruszczańskiej drogówki pracowali na miejscu wypadku drogowego. 20-latek kierujący volkswagenem passatem uderzył przodem samochodu w drzewo po prawej stronie jezdni. Mężczyzna trafił do szpitala, był trzeźwy. Następnego dnia o godz. 11.40 w Rekcinie gmina Pruszcz Gdański na drodze wojewódzkiej nr 222 doszło do kolejnego wypadku drogowego. Policjanci ustalili, że 67-latka kierująca volkswagenem golfem najechała na tył toyoty, która uderzyła w jadącego prze nią forda. 97-letnia pasażerka volkswagena trafiła do szpitala. Kierującej volkswagenem zatrzymano prawo jazdy. Kierowcy byli trzeźwi.

Nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowywali się w sposób rozważny i rozsądny. Zatrzymano 7 nietrzeźwych kierujących w tym 15-latkę, która kierowała samochodem będąc po spożyciu alkoholu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Za jazdę po użyciu alkoholu grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 1 roku. Nieletnia 15-latka zostanie przesłuchana przez sędziego rodzinnego. Stróże prawa odnotowali 23 kolizje drogowe. Jedną z nich spowodował nietrzeźwy rowerzysta, który miał w wydychanym powietrzu 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci skontrolowali łącznie 256 pojazdów, wystawiono 104 mandaty karne w tym 10 dla osób pieszych.policja4

Podczas Akcji Znicz nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała zwiększona liczba policjantów. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych było więcej patroli. Funkcjonariusze kierowali ruchem ulicznym z uwagi na zmianę organizacji ruchu. W ramach akcji cmentarze, przystanki i targowiska były również patrolowane przez policjantów ubranych po cywilnemu.

Policjanci apelowali o rozsądek, ostrożność i trzeźwy umysł na drodze.

 

[materiały prasowe policji]