Kilka dni temu kompozytowe przęsło mostu pieszo-rowerowego zostało zamontowane na specjalnie przygotowanych fundamentach. Przeprawa jeszcze nie jest oddana do użytku ze względu na niedokończone zjazdy z mostku. Prace te potrwają zapewne kilka dni, później tradycyjnie poczekamy na odbiory. Ale już teraz możemy przyjrzeć się dokładnie nowej przeprawie.

Przypomnijmy. Konstrukcja mostu wykonana została z użyciem materiałów z recyklingu, jest trwalsza, lżejsza od klasycznego mostu i nie ulega korozji. Ponadto konstrukcja jest niepalna i odporna na czynniki atmosferyczne. Natomiast samo przęsło zostało wykonane w całości jako jeden element i zaprojektowane tak aby wytrzymało ciężar gęstego tłumu oraz karetki, która w razie wypadku mogłaby z mostu skorzystać. Nasze miasto otrzymało przęsło w prezencie od Politechniki Gdańskiej!

Po wybudowaniu mostku przy ul. Raciborskiego znaczenie powyższej przeprawy zmalało. Pomimo wszystko będzie ona ciekawą alternatywą dla osób podróżujących do Gdańska rowerami.

 

K.Szpila