Legendy Żuławskie z Gminy Cedry Wielkie i wystawa.

Gdzie i kiedy?

Premiera odbędzie się 7 czerwca 2024 roku o godzinie 18:00 w malowniczym miejscu, jakim jest Dom Podcieniowy w Miłocinie. To idealne tło dla tej magicznej podróży do świata żuławskich legend.

Dom Podcieniowy z 1731 r. w Miłocinie
Miłocin 8, 83-020 Miłocin

Wyjątkowe słuchowisko

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie światowa premiera słuchowiska „Legendy Żuławskie z Gminy Cedry Wielkie” inspirowanego lokalnymi legendami, napisanymi na podstawie na „Baśni i Legend Żuław i Mierzei Wiślanej” autorstwa Marzeny Bernackiej i Moniki Jastrzębskiej – Opitz wydawnictwa Żuławy Wiślane – Opitz

To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w tajemniczy świat legend przeniesionych w nową fascynującą formę dzięki talentowi młodych artystów, którzy na co dzień są uczniami Szkoły Podstawowej w Wocławach w gminie Cedry Wielkie.

Lektor: Magdalena Woźniak

Czytają uczniowie ze szkoły podstawowej w Wocławach w gminie Cedry Wielkie

W rolach głównych:
Kornelia Łania, Jakub Woźniak, Maciej Kowalczyk, Alicja Grzylewska, Alicja Czerska, Jessica Langowska, Oliwia Kowalewska

Niezwykłe zaangażowanie młodych talentów – aktorek i aktorów oraz ich intensywna praca w szkole i profesjonalnym studio nagraniowym – przekłada się na unikatowe doświadczenie słuchowe. Ten efekt jest dodatkowo wzmocniony przez starannie przygotowane elementy wizualne, dobrze skrojony scenariusz oraz muzykę skomponowaną specjalnie na potrzeby tego słuchowiska. Wszystko to razem tworzy niezapomnianą atmosferę. Kluczowym elementem, który podnosi wartość artystyczną całości, jest wsparcie i udział Magdaleny Woźniak – nagradzanej i doświadczonej aktorki z bogatym doświadczeniem w radiu, filmie, reklamach i teatrze. Jej obecność nie tylko dodaje produkcji profesjonalnego wydźwięku, ale także stanowiła bezcenne wsparcie dla młodych uczestników, oferując im nie tylko wiedzę praktyczną, ale i inspirację. Całość tworzy efektowne słuchowisko, które nie tylko bawi i wzrusza, ale również zapewnia niezwykłą podróż przez świat dźwięków i emocji, podkreślając kreatywność i zaangażowanie wszystkich osób realizujących projekt.

Co w programie?

Oprócz odsłuchu słuchowiska, zapraszamy na wyjątkową wystawę fotografii połączoną z nagranymi przez nas dźwiękami natury, będącą zwieńczeniem projektu Fundacji Pruszczanie.pl polegającego na ocaleniu pejzażu dźwiękowego ostatniego lasu łęgowego na Żuławach.

Projekt realizowany był wiosną 2022 roku i polegał na przeprowadzeniu nagrań terenowych w rezerwacie przyrody Las Mątawski – ostatnim lesie o charakterze łęgowym na Żuławach, zanim sam las straci swój pierwotny charakter. Las, otoczony wałami i przecięty drogą z nasypem, zaczyna schnąć i zmienia się w las grądowy. Specyfika tego lasu polega na wyjątkowym mikroklimacie, dzięki któremu w miesiącach letnich przypomina lasy podzwrotnikowe. Mimo niewielkiej powierzchni, las jest siedliskiem rzadkich gatunków roślin i zwierząt, jak np. bielika, kani rudej i kani czarnej.

Przed wystawą zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem oraz doświadczania dźwięków natury:

 

Więcej na temat produkcji 
Producentem słuchowiska „Legendy Żuławskie z Gminy Cedry Wielkie”  jest fundacja Pruszczanie.pl, która jest właścicielem wydawnictwa Osso Publisher. Słuchowisko zostało wyprodukowane w ramach naszego autorskiego programu: Regiony – Mobilne Laboratorium Kultury we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Gminie Cedry Wielkie na potrzeby projektu: Żuławy – Nowa Energia z Dziedzictwa Kulturowego przy wsparciu Fundacji Energa.

Legendy Żuławskie z Gminy Cedry Wielkie
Słuchowisko nagrano na podstawie Baśni i Legend Żuław i Mierzei Wiślanej autorstwa Marzeny Bernackiej oraz Moniki Jastrzębskiej-Opitz wydawnictwa Żuławy Wiślane – Opitz.

Operatorami programu Regiony-mobilne laboratorium kultury, są Pruszczanie.pl i Fundacja Port Art

Muzyka: grupa producencka Lud Hauza w składzie: Cyprian Wieczorkowski i Dawid Gorgolewski

Scenariusz i reżyseria: Cyprian Wieczorkowski