Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota postanowiliśmy przyjrzeć się historii kotów w Internecie. Z czego wynika ich popularność i dlaczego treść tworzona na ich podstawie jest jednym z najczęściej oglądanych zawartości sieci. Faktem jest, że koty stały się swoistą maskotką Internetu, w szczególności dzięki ogromnej popularności filmów oraz memów z ich udziałem.

Temat został już oczywiście zgłębiony przez uczonych i krytyków. Ludzie szukają odpowiedzi na pytanie jak tak niska forma „sztuki” mogła zyskać taki status. Okazuje się, że ta frywolna i zabawna strona sieci ma wpływ na to jak wyglądają interakcje pomiędzy kulturą, mediami a użytkownikami Internetu. Podobno oglądanie memów, których bohaterem jest kot może mieć pozytywny psychologiczny wpływ na użytkownika. Podobny do efektu osiąganego w przypadku posiadania zwierzęcia w domu.

17j2gpxpmdfcwjpgPoczątek całej „aferze” dał brytyjski fotograf Harry Pointer, który w drugiej połowie XIX wieku postanowił uwiecznić swoje koty w niedorzecznych pozach. Zdjęcia kota na rowerze, na rolkach, obsługującego aparat fotograficzny dość szybko przekształciły się w dziewiętnastowieczne memy, gdy fotograf zrozumiał, że warto do każdego wykonanego zdjęcia dodać jeszcze krótki tekst, opisujący zastałą sytuację.

Wraz z nastaniem ery Internetu koty zaczęły pojawiać się w skrzynkach adresowych wielu użytkowników. Pierwsze video z kotem pojawiło się na stronie Youtube w 2005 roku, a umieścił je jeden z współzałożycieli portalu. Następnego roku video, którego bohaterami byli kot i szczeniak zyskało status kultowego i do roku 2015 zebrało ponad 16 milionów odsłon.

W roku 2007 Eric Nakagawa i Kari Unebasami założyli stronę http://icanhas.cheezburger.com/ na której to udostępniali zabawne zdjęcia kotów. Co ważne strona pozwalała użytkownikom na tworzenie własnych memów, poprzez umieszczenie opisu na górze przesłanego zdjęcia.  Strona ma obecnie ponad 100 milionów odsłon miesięcznie, a od 2009 roku dzień 9 września jest oficjalnie „Dniem bez kota w internecie”.  Jak donosi CNN w roku 2016 w sieci będzie już ponad 6,5 miliarda zdjęć tych futrzaków. W roku 2015 na portalu Youtube można było znaleźć ponad 2 miliony filmów z kotami w roli głównej (średnio ponad 12 tyś odsłon dla każdego z nich, więcej niż filmy w jakiejkolwiek innej kategorii). Obecnie jednym z najpopularniejszych jest „Surprised Kitty (Original)” z ponad 76 milionami odsłon

Koty i ich obecność w sieci doczekały się również swojej wystawy w muzeum w Nowym Jorku oraz poradników wskazujących prostą drogę to uczynienia z pupila gwiazdy Internetu i przy okazji zarobienia sporej ilości gotówki. Filmy z kotami mają swoje festiwale filmowe, pisane są o nich artykuły w gazetach, a w Hiroszimie uruchomiono Cat Street View, pozwalając użytkowników sieci na zwiedzanie miasta z perspektywy kota.

Niektóre koty, nie inaczej, osiągnęły status internetowych gwiazd. Najbardziej znane to oczywiście:

grumpy-cat-still-hates-everyone-at-south-by-southwest

Naburmuszony kot

pobrane (1)

Lil Bub

pobrane (2)

Pułkownik Miau

Pisząc o kotach i ich obecności w Internecie nie można nie wspomnieć o zatrważającej ilości memów z ich udziałem. „Co ja pacze” powinno być doskonale wszystkim znane, ponieważ zaczęło żyć własnym życiem w polskim Internecie. Sporą popularnością cieszą się również koty przypominające z wyglądu Hitlera.

Paczanie

HItler Co

Tak czy inaczej najważniejsze wydaje się, że psychologowie wskazują, że ludzie czuję się szczęśliwsi  po obejrzeniu filmu z kotem w roli głównej. Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł podniósł Wasz poziom endorfin i z radością podzielicie się zdjęciami i filmami swoich kotów.

 

[Jakub Bąk]

[zródło en.wikipedia.org]