Dzisiaj i jutro pomorscy policjanci prowadzą działania p.n. „Bezpieczny pieszy”. Akcja, w której uczestniczą też oczywiście mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz przypomnienie kierującym, że piesi również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, należy korzystać z elementów odblaskowych.

MNR