W ostatni poniedziałek 17 maja 2021 r. w rejonie Łeby terytorialsi z batalionów w Malborku i Słupsku wspierali marynarzy i lotników w działaniach na Bałtyku. Żołnierze byli ewakuowani z okrętu „Ślązak” za pomocą śmigłowców oraz innych okrętów ratowniczych. Po przetransportowaniu na ląd kolejni terytorialsi mieli za zadanie przejąć osoby poszkodowane, dokonać triażu, udzielić im pierwszej pomocy i przewieźć rannych do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Podczas tego ćwiczenia pomorscy terytorialsi zapoznali się z procedurami, które są stosowane na okrętach. Dowiedzieli się jak należy postępować na lądowisku śmigłowców oraz jak zachowywać się podczas ewakuacji i w samym śmigłowcu. Mieli możliwość w działaniu sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Począwszy od przygotowania szpitala polowego, przejęcia poszkodowanych po ewakuacji przez całą procedurę ratowniczą, aż do przekazania ich personelowi medycznemu w celu przewiezienia do szpitali.

zer. Piotr Falkier – do WOT wstąpiłem w lipcu 2020r. od samego początku służę w 731 klp w Słupsku. Cieszę się bardzo, że mogłem wziąć udział w kolejnych tak ciekawych ćwiczeniach. Tym razem wspieraliśmy w działaniach marynarzy i lotników na Bałtyku. Dzięki takim szkoleniom zdobywamy cenne doświadczenie np. poznajemy procedury na okręcie, jak zachowywać się na lądowisku czy w śmigłowcu. Wcześniej, wraz z żołnierzami z naszej kompanii braliśmy dział w ćwiczeniu „Kormoran” we współpracy z wojskami duńskimi. Wtedy musieliśmy odnaleźć dwóch pilotów, których śmigłowiec spadł w nierozpoznanym terenie, udzielić im pomocy medycznej i przetransportować w bezpieczne miejsce. Na co dzień jestem pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni i służba w WOT daje mi możliwość połączenia mojego życia zawodowego, prywatnego ze służbą wojskową. Ponadto mogę spełniać swoje marzenia – zawsze chciałem polecieć wojskowym śmigłowcem a przy okazji nauczyć się czegoś pożytecznego podczas różnych szkoleń.

Wszystkie te działania były jednym z elementów manewrów ratowniczych Renagade/Sarex – 21, które odbywały się na Bałtyku.

Morski epizod tych ćwiczeń zakładał, że doszło do kolizji dwóch okrętów. W wyniku tego część załóg wypadła za burtę a okręty osiadły na mieliźnie. Należało szybko ewakuować pozostałą załogę oraz rozbitków i bezpiecznie przetransportować ich na ląd. W tym celu użyto śmigłowców ratowniczych z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okrętów z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Głównym celem tego ćwiczenia było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

Wszyscy, którzy chcieliby w przyszłości brać udział w takich lub podobnych ćwiczeniach powinni zgłosić się do rekruterów
z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej www.wojsko-polskie.pl/7pbot/jak_wstapic/ lub do swojej Wojskowej Komisji Uzupełnień. Aktualnie Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają kolejną edycję programu „Wakacje z WOT”, który jest skierowany do uczniów i studentów. Jeżeli ktoś chciałby spędzić choć część wakacji z karabinem w ręku podczas szkolenia wojskowego to ostatnia chwila, aby złożyć dokumenty o przyjęciu do WOT. W województwie pomorskim najbliższe szkolenia podstawowe zaplanowano w terminach: 26.06-11.07 w Słupsku, 21.08-05.09 w Malborku i 18.09-03.10 też w Malborku.

por. Tomasz Klucznik

Oficer Prasowy 7. Pomorskiej Brygady OT

Foto: DWOT