Od czterech dni działają „Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej”. W powiecie gdańskim działa kilka takich placówek w 7 miejscowościach: w Pruszczu Gdańskim, Kolbudach, Przywidzu, Cedrach Wielkich, Suchym Dębie, Pszczółkach oraz w Trąbkach Wielkich.

W Pruszczu Gdańskim Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej mieści się w budynku dawnego szpitala przy ul. Grunwaldzkiej 25 (budynek NZOZ, II piętro, pok. 205), a pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 12:00 z wyjątkiem środy, kiedy czynny jest od 12:30 do 16:30.

Jak podaje pani adwokat Anna Sierocin-Kutkowska, która pracowała w zastępstwie pani adwokat Joanny Wojniło, w ciągu kilku dni działalności zgłosiły się już pierwsze osoby potrzebujące pomocy prawnej. O istnieniu Punktu informację uzyskały z mediów ogólnopolskich. Pani adwokat zwróciła uwagę, że potrzeba nieco więcej czasu, aby mieszkańcy dowiedzieli się o istnieniu nowej instytucji i przekonali się do niej. Dlatego konieczne jest szersze rozpropagowanie idei punktów pomocy prawnej, między innymi w mediach lokalnych, co też czynimy.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie wszyscy mogą zgłosić się po pomoc prawną do Punktu, ponieważ lista beneficjentów została ustawowo ograniczona. Projekt adresowany jest do osób które nie ukończyły 26 lat albo przekroczyły 65 rok życia, do kombatantów, weteranów, osób posługujących się Kartą Dużej Rodziny oraz osób, które zostały dotknięte klęską żywiołową, katastrofą naturalną lub awarią techniczną.

W Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej możemy zapoznać się z obowiązującym stanem prawnym, a prawnicy pomogą nam przygotować wzory podań oraz poinformują o sposobach rozwiązania problemu prawnego.

Jeżeli potrzebujecie profesjonalnej pomocy prawnej lub znacie kogoś, kto byłby nią zainteresowany, to zachęcamy do kontaktu z najbliższym Punktem.

 

[Jacek Wałdoch]