Idea Budżetu Obywatelskiego jest kwintesencją społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ poprzez domniemanie odpowiedzialności obywateli za swoją miejscowość dopuszczono ich do bezpośredniego udziału w jej kształtowaniu. Warto jednak napisać wprost – nie wszystkie głosowane projekty są możliwe do zrealizowania i nie wszystkie warto realizować, choć na pierwszy rzut oka wydają się być strzałem w dziesiątkę.

Problem ten nie ominął Pruszcza Gdańskiego, którego władze nie były w stanie przeprowadzić sztandarowych inwestycji przegłosowanych w BO. Projekty są niedoszacowane, a lokalizacje chybione (np. basen, kino).

Pomysł kąpieli „pod chmurką” jest świetny, ale czy warto kierować się sentymentem i czarno-białymi zdjęciami, przedstawiającymi otwarty basen przy Raduni? Niestety nie wszystko co funkcjonowało dawniej można przenieść do teraźniejszości, ponieważ zmieniła się technologia, potrzeby ludzi i przepisy prawne. Dlatego budowa basenu spełniającego te wymogi znacznie przewyższa zaproponowaną kwotę 500 000 zł. W sytuacji, gdy w okresie letnim zamykany jest nowy basen, wybudowany za 20 mln. zł, budowa kolejnego, który mógłby funkcjonować tylko w wakacje, może budzić kontrowersje.

W zeszłym roku, widząc jakim zainteresowaniem cieszy się plaża przy Raduni, zainicjowaliśmy ideę stworzenia plaży z prawdziwego zdarzenia, co poskutkowało doraźnym nawiezieniem piasku. Może teraz warto pójść dalej i poszerzyć piaszczystą plażę, złagodzić wejście do wody, oczyścić dno rzeki, zbudować boisko do gry w siatkówkę i wreszcie zatrudnić ratownika. Koszt inwestycji będzie nieporównywalnie mniejszy, a oferta znacznie bogatsza.

Problem pojawił się także w przypadku kina, którego powstanie wiąże się z większym kosztem niż pierwotnie zakładano. Kino w Pruszczu Gd. bez wątpienia jest potrzebne i to nie podlega dyskusji, ale problemem jest jego lokalizacja. Okazało się, że Dom Kultury nie jest przystosowany technicznie do przeprowadzenia inwestycji w proponowanym kształcie, m.in. przez obowiązujące normy bezpieczeństwa. Sytuacja wydaje się być patowa.

W związku z powyższym, radni dyskutowali o kształcie przyszłego Budżetu Obywatelskiego i zaproponowali, że przyjmowane będą wnioski tylko na tzw. zadania małe do 100 000 zł, których sumaryczny koszt zamknie się w 600 000 zł. Pozostałe 2 600 000 zł zostanie przeznaczone na realizację zaległych projektów, w tym otwartego basenu. Można żałować, że komisja oceniająca wnioski nie zbadała w wyznaczonym czasie podstawowych warunków inwestycji, doprowadzając do próby uratowania tych pomysłów kosztem kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Pozytywnym aspektem dyskusji radnych jest to, że przychylili się oni do Państwa apelu, wyrażonego w komentarzach, odnoście finansowania z Budżetu Obywatelskiego inwestycji w placówkach oświatowych. Od tej pory nie będą finansowane zadania, które powinna wykonywać gmina względem szkół. Poza tym, harmonogram działań Budżetu Obywatelskiego w Pruszczu Gdańskim ma być zsynchronizowany z jego gdańskim odpowiednikiem, co pomoże w promocji przedsięwzięcia.

 
[Jacek Wałdoch]