Witam Cię serdecznie w gronie przedsiębiorców. Jeśli czytasz ten wpis oznacza to, że już nim jesteś 🙂

Twoja firma już się urodziła w Twojej głowie, zaczynasz myśleć jak przedsiębiorca i pewnie zastanawiasz się jakie formalne kroki podjąć, aby zarejestrować firmę Twoich marzeń.

Jaką formę prawną wybrać? Która  forma ewidencji będzie najkorzystniejsza? Jaką wybrać formę opodatkowania by czuć się bezpiecznie?

Zanim podejmiesz decyzję ostateczną, zastanówmy się wspólne czym właściwie jest jednoosobowa działalność gospodarcza i kto może z niej skorzystać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej popularną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że Ty jako osoba fizyczna w ramach swojej działalności sam świadczysz usługi bądź sprzedajesz towary. Nie bój się. Kiedy firma urośnie,  zatrudnisz pracowników. Rejestracja działalności jest nieodpłatna.Dokonasz jej przez internet lub jeśli wolisz – osobistą wizytę w urzędzie miejskim. Wystarczy jedna wizyta, która trwa zazwyczaj około 10 minut i gotowe – jesteś przedsiębiorcą. Forma ta jest bardzo wygodna, łatwa i nakłada niewiele obowiązków sprawozdawczych i “papierologicznych” (doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć minimum kontaktu z dokumentami).

Korzyści

Wybierając tę formę działalności jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem:

1) samodzielnie decydujesz o tempie i kierunkach rozwoju swojej firmy

2) szybko, łatwo i bez kosztów zarejestrujesz/zawiesisz/zamkniesz firmę

3) masz do wyboru kilka różnych sposobów opodatkowania (nikt Ci tu nic nie narzuca)

4) możesz prowadzić uproszczoną księgowość, a koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe są bardzo niskie

5) ważny jest fakt, iż nie musisz wykazywać się posiadaniem kapitału na start (tak jak na przykład w przypadku spółki z o.o.)

Kiedy już zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą czas ją zarejestrować.

Pierwszy krok

Pierwsze kroki skieruj do instytucji urzędu miejskiego (gdziekolwiek, nie tylko w swoim mieście) i pobierz wniosek CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Możesz go wypełnić wwersji papieroweji złożyć osobiście w urzędzie, możesz wypełnić go również online, korzystając z formularza dostępnego na stronie CEIDG , a następnie udać się do urzędu i potwierdzić ten wniosek swoim podpisem. Jeszcze przed złożeniem w CEIDG  musisz  wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym, ponieważ we wniosku trzeba podać, z jakiej formy opodatkowania chcesz korzystać. Dobrze przedyskutować ten aspekt z rzetelnym i kompetentnym doradcą podatkowym.

Do wyboru masz cztery formy opodatkowania:podatek progresywny czyli zasady ogólnepodatek liniowy 19%ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowaWybór ryczałtu i karty podatkowej jest ograniczony przez rodzaj działalności i przychody, które zamierzasz osiągać. Nie każdy może skorzystać z tych możliwości.

Ważne – nazwa firmy.

Musisz wybrać nazwę dla swojej firmy. Prostą, łatwą do zapamiętania, kojarzącą się z rodzajem działalności, którą prowadzisz. Nazwa ta zazwyczaj zawiera także Twoje imię i nazwisko.

Czym się chcesz zajmować.

Przy rejestracji firmy zgłaszasz, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadzić. We wniosku rejestracyjnym wpisujesz kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Warto wybrać kilka różnych PKD, żeby nie być ograniczonym w przypadku pojawienia się nowych możliwości rozwojowych. W każdej chwili można dopisać kolejne rodzaje działalności bez konieczności wnoszenia opłat.

Konto firmowe

Możesz do prowadzenia firmy wykorzystywać konto prywatne. Moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie.  Nie wiadomo która opłata bankowa dotyczy działalności, a która wydatków prywatnych. Poza tym, czy chcesz, aby urząd skarbowy analizując Twoje konto miał wgląd w Twoje zakupy osobiste? Chyba nie…

Pomyśl o koncie odrębnym, firmowym. Porozmawiaj z kilkoma bankami, wybierz ten, który oferuje najniższe opłaty za prowadzenie rachunku. Decyzję pozostawiam Tobie.

Działalność otwarta. Jesteś przedsiębiorcą. Zostało jeszcze kilka formalności ale o tym w następnym artykule 🙂

 

 

www.wroblewska.pl