„Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane” pod takim tytułem odbyło się spotkanie przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Sobieszewie. Zebrana publiczność mogła wysłuchać opowieści Wiesława Zboińskiego, sołtysa żuławskiej wsi Mokry Dwór. Organizatora wielu przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych np. Żuławski Tulipan, teatr na Żuławach czy Żuławski Skansen. Ostatnim pomyłem sołtysa jest przeniesienie do Mokrego Dworu wiatraka z 1903 roku. O tym projekcie opowiadał jego pomysłodawca. Przedstawił historię wiatraka, jego przeniesienie oraz trudności techniczne i organizacyjne podczas jego odtwarzania. Mimo problemów już wkrótce, bo wiosną 2018 roku skrzydła wiatraka będą pracowały i mieliły zboże na mąkę. Nasz bohater zostanie pierwszym młynarzem na Żuławach od wielu lat.

DSC_0497 DSC_0493 DSC_0482

Maciej Marczewski drugi prelegent to autor bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl. Podczas spotkania zaprezentował pomysły na ciekawy weekend na Żuławach. Pokazał, jak zacząć przygodę z Żuławami – gdzie warto pojechać i co warto zwiedzać.
Liczne pytania i dyskusja ukazała, że takie spotkania są potrzebne i pozwalają lepiej poznać żuławską krainę, która jest tak blisko położona Trójmiasta.

MNR