Bełkotliwa mowa, zwężone lub rozszerzone źrenice, nadpobudliwość, słowotok, senność lub agresja, to tylko z niektórych objawów zażycia środków odurzających lub wypicia alkoholu.  Już od rana policjanci kontrolują kierujących w ramach ogólnopolskiej akcji „Alkohol i Narkotyki”.

Wzmożone działania mają się przyczynić także do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych. Alkohol, brawura, brak wyobraźni i rozsądku to tylko kilka przyczyn groźnych zdarzeń drogowych.
Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, a te alkohol lub narkotyki zaburzają najszybciej.
Picie alkoholu i zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:
-zmniejsza szybkość reakcji
-ogranicza pole widzenia
-powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
-powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
-powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Jaką można ponieść cenę za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu lub narkotyków?
Najgorszą z możliwych sytuacji może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Często nie dopuszczamy do siebie myśli, że może się to nam przytrafić. Pamiętajmy, że prowadząc samochód pod wpływem alkoholu ryzyko takiego poważnego w skutkach zdarzenia wzrasta, a także odpowiedzialność karna w takim przypadku wydaje się przesądzona. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara pozbawienia wolności od 2 nawet do 12 lat. Sąd może także wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Akcja „Alkohol i Narkotyki” to jedna z wielu inicjatyw policjantów, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

 

[mat. prasowe policji]