17499167_1225835964198299_8414806415683970274_n

 

24 marca 2017 roku w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie związane z projektem Ministerstwa Cyfryzacji – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) poświęcone w głównej mierze oprogramowaniu OpenSource.

W spotkaniu uczestniczyli:

Marek Zagórski – Sekretarz stanu

Przedstawiciele Rady do Spraw Cyfryzacji:

Justyna Skorupska Roman Bieda Łukasz Jachowicz Tomasz Muda

oraz

Adam Jurkiewicz – „haker edukacji”, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP, autor rozwiązania free-desktop

Przemysław Dymarkowski – radny gminy Suchy Dąb, specjalista middleware oraz systemów unixowych, fan rozwiązań OpenSource

Przemysław Dymarkowski przedstawił realia pracowni informatycznych w szkołach wiejskich i miejsko-wiejskich – stan faktyczny sprzętu oraz oprogramowania, budżety tych placówek, poziom bezpieczeństwa związany z cyklem życia oprogramowania w nich używanego. Zaprezentował ideę OpenSource – darmowego, legalnego oprogramowania systemu operacyjnego wraz z aplikacjami. Pakietu, w którym znajduje się wszystko co potrzeba do nauki od klasy pierwszej szkoły podstawowej do końca szkoły średniej: oprogramowanie edukacyjne, pakiet biurowy, środowiska programistyczne oraz dużo innych aplikacji.

To wszystko jest dostępne za darmo i można je uruchomić bez problemów na komputerach zakupionych przez szkoły w latach 2006 -2009 z projektów Kapitał Ludzki, EFS. Instalować go można w domach w pracy jako jedyny system, multiboot albo jako maszyna wirtualna.

Adam Jurkiewicz zaprezentował autorskie rozwiązanie FREE DESKTOP, remiks systemu operacyjnego bazującego na stabilnej wersji Linuxa Mint, kompletnego zestawu narzędzi biurowych, szkolnych, programistycznych. Oprogramowanie to wspiera Arduino, Raspberry PI, można je programować za pomocą dostępnych w zestawie narzędzi.

Pomysł Adama przypadł do gustu Ministrowi oraz przedstawicielom RDC, wywiązała się dyskusja w jaki sposób można to lub podobne rozwiązanie wdrożyć w szkołach, które będą zainteresowane takim pakietem.

Minister Marek Zagórski opowiedział o osiągnięciach oraz planach ministerstwa związanych z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną, nauką programowania w szkołach, dostępem do oprogramowania OpenSource. Z dużym zaciekawieniem słuchał wypowiedzi wszystkich osób obecnych na spotkaniu.

Liczę, że po tym spotkaniu oprogramowanie OpenSource w szkołach będzie coraz częściej widoczne, że dyrektorzy, nauczyciele zobaczą to w pełni funkcjonalne oprogramowanie, które w niczym nie ustępuje komercyjnym rozwiązaniom dla potrzeb szkolnictwa. Dzięki niemu można obniżyć koszty oraz zwiększyć bezpieczeństwo.

Rozwiązanie FREE DESKTOP oraz nauka programowania w Scratch Arduino zostało zaprezentowane przez Adama Jurkiewicza podczas lekcji informatyki 23 lutego w Zespole Szkół w Suchym Dębie.

Chciałbym podziękować Pani Minister Annie Streżyńskiej za organizacje tego spotkania. Przypomnę, że gościła Ona w Zespole Szkół w Suchym Dębie pod konie 2016 roku. Podczas tego spotkania zarysowany został plan wdrażania darmowego oprogramowania do szkół.

 

Foto nr 1 Wizyta Pani Minister Anny Streżyńskiej w ZS Suchy Dąb, pod koniec 2016 roku,

Foto nr 2  Adam Jurkiewicz podczas lekcji informatyki w ZS Suchy Dąb