Zakończyły się prace budowlane na Osiedlu Wschód, których efektem jest powstanie ronda oraz nowego odcinka ul. E. Plater, drogi łączącej teraz ul. Kopernika z ul. Powstańców Warszawy.

Zakończenie prac cieszy tym bardziej, że roboty drogowe w tej części miasta okazały się być szczególnie dokuczliwe, nie tylko dla mieszkańców, ale także dla osób przejezdnych, które często przez niewłaściwe oznakowanie objazdu wjeżdżali w zamkniętą ulicę.

12361042_10153747280639449_464696474_nPrzeprowadzona inwestycja budzi kontrowersje, ponieważ od początku zastanawiano się nad jej celem. Pytano, czy projekt mający około pół wieku może być zgodny z obecnymi potrzebami mieszkańców. Podnoszono przy tym argument, że zbiorcza ul. E. Plater wprowadzi ruch w wąską ul. Kopernika, a także ul. Kasprowicza, która stała się głównym szlakiem komunikacyjnym dla osób wyjeżdżających z miasta. Tę rolę miała pełnić obwodnica Pruszcza Gd., jednak, co nie dziwi, mieszkańcy wybierają krótszą trasę.

Jako kontrargument przedstawia się odciążenie osiedlowych ulic i wyprowadzenie ruchu z osiedla do ulicy zbiorczej, jaką jest ul. E. Plater.Remont Emilii-1 Ponadto, będzie można szybciej przemieścić się między krańcami Osiedla Wschód, a system rond i zastosowanie pierwszeństwa przejazdu umożliwi zrobienie tego w sposób bezpieczny. Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć mieszkańcy ul. Słowackiego, która przez odcięcie jej od ul. Kopernika stała się de facto ulicą osiedlową o zmniejszonym natężeniu ruchu. Cieszy to również dlatego, że jest to główna trasa młodzieży szkolnej do szkoły nr 4. Warto dodać, że remont zadowoli także rowerzystów, ponieważ wzdłuż nowej jezdni biegnie ścieżka rowerowa.

Remont Emilii-2

Zleceniodawców tej inwestycji można jeszcze zapytać o sposób wykonania oraz jakość użytych materiałów np. asfaltu, który różni się od tego zastosowanego podczas niedawnego remontu ul. Kopernika.

 

 

 

[Jacek Wałdoch

fot. Jakub Bąk]