W dniu 22 sierpnia minęła jedenasta rocznica śmierci Romana Landowskiego, pisarza, poety i regionalisty związanego z Kociewiem. Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta uczcili pamięć miłośnika i piewcy ziemi kociewskiej.

Podczas wspólnego spotkania przy ławeczce poety przypomniano dorobek urodzonego w Świeciu, mieszkającego w Tczewie i Czarnej Wodzie regionalisty. Wspólne odśpiewanie kociewskiego hymnu miało przypomnieć nasze wspólne korzenie – powiedział dr Michał Kargul. W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto pamiętać o naszych małych i lokalnych krainach. Jedną z nich jest Kociewie, które tak pięknie opisywał w swoich dziełach i utworach Roman Landowski. Kociewski twórca pozostawił po sobie 14 książek m.in. „Bedeker Kociewski”. Był też twórcą „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który ukazuje się do dnia dzisiejszego. Za swoją działalność pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa. Janusz Landowski syn poety podziękował zebranym za udział w uroczystości i przypomnienie działalności ojca w takiej nietypowej formie.  Następnie uczestnicy spotkania udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie dyskutowali o formach i sposobach promocji Kociewia na miarę XXI wieku. Myślę, że takie działania powiększają naszą wiedzę o regionie i zwiększają lokalny patriotyzm – podsumował Henryk Łaga jeden z uczestników spotkania.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – oddział Kociewski w Tczewie i Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta.