Nowa publikacja na rynku wydawniczym autora związanego z gminą Suchy Dąb

25 stycznia br. w Wielkiej Sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się promocja książki „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956”. Autorem książki jest dr Daniel Czerwiński, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.
Twórca związany jest z gminą Suchy Dąb. Mieszka we Wróblewie, a w Grabinie-Zameczek uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Dr Daniel Czerwiński jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członkiem zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016).
W swoim ostatnim dziele skupił się na aparacie bezpieczeństwa w latach 40-tych i 50-tych minionego wieku. Jest to pierwsza publikacja opisująca działalność Urzędu Bezpieczeństwa na Pomorzu. Autor zaprezentował również struktury tej zbrodniczej organizacji na terenie Pruszcza Gdańskiego oraz powiatu gdańskiego. Przedstawiono ludzi, którzy zasilali w pierwszych latach UB. Zaprezentowano ich pochodzenie, wykształcenie i motywacje jaki się kierowali przywdziewając mundury ubeckich funkcjonariuszy. O sile i potędze UB niech świadczy fakt, że pracownikom przysługiwały własne przychodnie lekarskie, żłobki, przedszkola, sklepy czy ośrodki wczasowe.
Warto sięgnąć po tę pozycje, aby poznać mroczne dzieje czasów stalinowskich w PRL-U, a w szczególności zbrojne ramię jakim był Urząd Bezpieczeństwa.

O wydarzeniu relację zaprezentowano w „Panoramie” 26 stycznia 2017 roku o godzinie 18.30.
od 21 minuty 50 sekundy do 23 minuty i 17 sekundy.

https://gdansk.tvp.pl/28800440/26012017-1830

MNR