Giełda w Pruszczu Gdańskim dla niektórych stała się symbolem miasta, dla innych jego przekleństwem. Bez wątpienia jednak jest to jedno z najdłużej działających targowisk w okolicy, a jego trzydziestoletnia historia świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu miejsce. Co jakiś czas pojawiały się pogłoski o likwidacji giełdy, jednak tym razem okazały się one prawdziwe.

Jednostka wojskowa nie przedłużyła dzierżawy terenu na kolejne lata, co oznacza, że od stycznia 2019 r. giełda zniknie z dotychczasowego miejsca. Pojawiły się nieudane pomysły, aby przenieść giełdę poza miasto, a ostatnio zaproponowano Cieplewo, jako nową lokalizację. Niektórzy mieszkańcy wsi wyrazili w związku z tym swoje obawy, choć nie zablokowali inwestycji i wszystko wskazuje na to, że giełda w Cieplewie powstanie.

Z własną inicjatywą wyszli również właściciele działek położonych vis a vis obecnej giełdy, którzy chcieliby „przenieść ją” na drugą stronę ulicy, zachowując ciągłość jej pracy i gwarantując zaplecze sanitarne oraz miejsca postojowe. Problemem może być powierzchnia, która nie pomieści wszystkich obecnych stanowisk.

Wygląda na to, że powstają dwie nowe giełdy. Czy będą dla siebie konkurencją, czy może będą się uzupełniać? Która opcja wygra?

 

 

 

 

 

 

[grafika: Porozumienie Nowa Giełda]