Wczoraj 22 marca policjanci na terenie całego kraju przeprowadzali działania p.n. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W akcji uczestniczyli oczywiście mundurowi z powiatu gdańskiego. Pod szczególnym nadzorem stróżów prawa były przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów, krzyżujące się główne ciągi komunikacyjne, ale także drogi bez wydzielonych chodników czy dróg rowerowych.

Wczoraj 22 marca policjanci na terenie całego kraju przeprowadzili działania p.n. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na miejsca, gdzie ryzyko niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów jest największe.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oczywiście uczestniczyli we wspomnianych działaniach. Funkcjonariusze podczas pracy zwracali uwagę na miejsca, gdzie występuje największe natężenie ruchu pieszego i rowerowego. Przejścia i przejazdy dla rowerzystów, krzyżujące się główne ciągi komunikacyjne, ale także drogi bez wydzielonych chodników czy dróg rowerowych są pod nadzorem mundurowych. Policjanci we współpracy ze Strażą Miejską z Pruszcza Gdańskiego w opisywanej akcji wykorzystali również monitoring miejski, który pozwala na obserwację wielu dróg jednocześnie. W razie potrzeby można szybko zadysponować patrol w miejsce, gdzie doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Policjanci podjęli kontrolę prawie 60 uczestników ruchu drogowego. 41 kontroli dotyczyło popełnionych wykroczeń. Z wykroczeń, które popełniają kierujący wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, mundurowi stwierdzili m.in. nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa, przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonach przejść dla pieszych czy nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Jeżeli chodzi o wykroczenia popełniane przez pieszych, to należy wspomnieć o przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i pojawiających się przypadkach niekorzystania z elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym.

MNR