Uwaga na oszustów podających się za osoby z rodziny lub bliskich znajomych. Wysyłają oni wiadomości na popularnych portalach społecznościowych lub drogą e.mail z prośbą wykonania pilnego przelewu. Pieniądze trafiają jednak na zagraniczne konta oszustów. Pamiętajmy, zanim wykonany komukolwiek przelew upewnijmy się, że pisała do nas właściwa osoba. Najlepiej spotkajmy się z nią lub porozmawiajmy przez telefon.
Do policjantów zajmujących się zwalczaniem cyber przestępczości zaczęli zgłaszać się mieszkańcy powiatu gdańskiego. Informowali, że ktoś podszywając się pod nich zleca ich znajomym lub rodzinie wykonanie przelewów na obce konta. Śledczy ustalili, że jest to kolejna z metod, którą posługują się przestępcy, by wyłudzić pieniądze.
Oszuści posługują się informacjami umieszczanymi przez Nas w Internecie. Zazwyczaj na portalach społecznościowych. Wykorzystują fakt, że większość z Nas komunikuje się drogą elektroniczną.
Zajmujący się tymi sprawami policjanci przestrzegają, że dane, którym posługują się przestępcy, mogą być łudząco podobne do bliskiej Nam osoby. Często też polecenie wykonania przelewu wysyłane jest dopiero w kolejnych wiadomościach – wcześniej prowadzona korespondencja ma uśpić czujność pracownika.
Finalnie okazuje się, ze prawdziwa siostra, szef, przyjaciółka żadnych przelewów nie zlecała i nie potrzebowała pomocy, a pieniądze trafiły na konta oszustów. Wiadomości natomiast wysyłane były za pośrednictwem zagranicznych serwerów.
Aby ustrzec się przed oszustami osobiście potwierdzajmy polecenie wykonania przelewu. Najlepiej spotkać się z osoba proszącą o pomoc finansową lub zadzwonić do niej. Należy również baczniej przyjrzeć się adresom, z których wysyłane są wiadomości.

MNR