Policjanci z Pruszcza Gdańskiego jak co roku na wiosnę prowadzą gminne oraz powiatowy etapy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wczoraj, 13 kwietnia w Łęgowie odbyły się zawody dla uczniów szkół z Gminy Pruszcz Gdański.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim rokrocznie na wiosnę współorganizują i prowadzą gminne oraz powiatowy etapy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Wczoraj, 13 kwietnia odbyły się zawody dla uczniów szkół z Gminy Pruszcz Gdański. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.

Uczniowie pod czujnym okiem mundurowych, którzy sędziowali w turnieju, zmagali się z testami wiedzy, wykazywali się umiejętnościami w jeździe na torze sprawnościowym i miasteczku ruchu drogowego. Zawodnicy musieli także udzielić pierwszej pomocy w konkurencji z tego zakresu. W przeprowadzeniu i sędziowaniu w turnieju uczestniczyli też funkcjonariusze Straży Gminnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Łęgowa.

W zmaganiach wygrały reprezentacje szkół z Borkowa i Przejazdowa.

Policjanci nie tylko egzaminują dzieci, ale rozmawiają na temat bezpiecznego poruszania się jednośladami po drogach. Mundurowi przykładają dużą wagę do przekazywania wiedzy w zakresie przepisów, co podparte doświadczeniem zdobytym w trakcie służby zawsze owocuje ciekawymi dyskusjami z młodymi uczestnikami ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że wspólnie możemy zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Policjanci przypominają wszystkim rowerzystom kilka obowiązujących reguł:

Kierujący rowerem musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest taka wyznaczona, w przypadku jazdy po drodze dla pieszych i rowerzystów, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym; dziecko w wieku do 7 lat można przewozić rowerem pod warunkiem umieszczenia go w dodatkowym, bezpiecznym siodełku; dwoje rowerzystów może jechać obok siebie pod warunkiem, że jazda taka nie utrudnia poruszania się innym kierującym lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu; przez przejścia dla pieszych nie wolno przejeżdżać, ponieważ kierowcy zupełnie nie spodziewają się jadącego z dużą prędkością rowerzysty!

Mundurowi gratulują zwycięzcom i życzą powodzenia w następnych etapach.

MNR