W ostatnich dniach odbyło się oficjalne otwarcie gminnego kąpieliska w Przywidzu (powiat gdański). Nad jeziorem w trakcie sezonu letniego nad bezpieczeństwem kąpiących się będą czuwali ratownicy WOPR.
Oczywiście policjanci z komisariatu w Kolbudach i posterunku w Przywidzu w trakcie służby zarówno w dzień jak w godzinach wieczornych podczas służby obejmą nadzorem rejon jeziora przywidzkiego. Mundurowi będą zwracali uwagę na to, czy osoby korzystające z uroków kąpieliska przestrzegają przepisów i czy swoim zachowaniem nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych.
Policjanci przypominają, że woda to może być niebezpieczny i nieobliczalny żywioł. Korzystając z kąpieli należy przede wszystkim zachować rozsądek. Nie należy przeceniać swoich umiejętności i zawsze dostosowywać się do poleceń ratownika, który odpowiada za bezpieczeństwo na kąpielisku.
Warto stosować się do kilu prostych zasad:
Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Korzystajmy z miejsc przeznaczonych do kąpieli.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów sportów wodnych.
- Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Pamiętajmy, że morze, jezioro, rzeka czy basen to nie tylko relaks, ale również szereg zagrożeń, dlatego nie zapominajmy o rozsądnym i odpowiedzialnym zachowaniu. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112.
MNR