Policjanci z komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim uczestniczyli w ćwiczeniach z udziałem pruszczańskiej straży pożarnej, żołnierzy z 49 bazy lotniczej z Pruszcza Gdańskiego oraz przedstawicieli Lotos kolej. Ćwiczenia zakładały wyciek paliwa z cysterny kolejowej po próbie kradzieży oraz wypadek drogowy.

Na linii kolejowej biegnącej w stronę magazynu paliw 49 bazy lotniczej w Pruszczu Gdańskim rozpoczęły się ćwiczenia poprzedzone dwudniowymi warsztatami szkoleniowymi z zakresu przewozu substancji niebezpiecznych drogą kolejową. Wykłady związane z tą tematyką przeprowadzili pracownicy LOTOS Kolej.
Trzeciego dnia przeprowadzono praktyczne ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze z zakresu usuwania skutków niekontrolowanego rozszczelnienia cystern kolejowych. Do udziału w ćwiczeniach poza jednostkami ochrony przeciw pożarowej  zaproszono Policję, Zakład Linii Kolejowych w Gdyni, Straż Ochrony Kolei, Wojskową Straż Pożarną, Straż Graniczną. Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa wspólnie ze Starostą Gdańskim byli obserwatorami ćwiczeń.

MNR