18 kwietnia został podpisany list intencyjny ustanawiający wspólne relacje pomiędzy Powiatem Yanggu, Miastem Liaocheng, Prowincji Shandong z Chińskiej republiki Ludowej i Miastem Pruszcz Gdański. Celem tego listu jest promowanie wzajemnego zrozumienia i przyjaźni naszych dwóch miast oraz budowanie i rozwijanie przyjaznej współpracy pomiędzy naszymi stronami. Zgodnie z listem obydwie strony wyrażają zgodę na podjęcie wspólnego wysiłku, opartego o zasady parytetu i wzajemnych korzyści, celem promowania kontaktów międzyludzkich irozwoju wymiany gospodarczej. Współpraca ta zawiera takie obszary jak gospodarka, handel, nauka, technologia, kultura, sport, zdrowie, edukacja i inne obszary przynoszące wzajemne korzyści.
Strona chińska zainteresowana jest poszerzeniem i nawiązaniem kontaktów biznesowych. Dlatego odbyły się również spotkania z przedstawicielami firm, które mają siedziby w naszym mieście. My poprosiliśmy firmy te o komentarz w sprawie podpisania listu i ewentualnych korzyściach z tym związanych.

– Duże zainteresowanie przedstawicieli Delegacji Chińskiej innowacyjnymi rozwiązaniami z dziedziny dezynfekcji profilaktycznej i interwencyjnej oraz otrzymywania surowców kosmetycznych i wyrobów medycznych w wyniku wykorzystania produktów ubocznych i odpadowych przemysłu spożywczego, daje nam nadzieję na przyszłą współpracę z nowym chińskim partnerem. Niewątpliwie rozwinięcie i ugruntowanie takiej współpracy handlowej zaowocuje nowymi stanowiskami pracy w PIW Impuls, a co za tym idzie przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa. Nasze dotychczasowe doświadczenie we współpracy z partnerami z Chin jest stosunkowo skromne i ogranicza się do kilku kontaktów handlowych z przedsiębiorstwami chińskimi, dlatego uważamy, że zaangażowanie polskiej i chińskiej administracji szczebla lokalnego w aktywizację wymiany handlowej jest bardzo cenną inicjatywą gospodarczą, twierdzi Pan Władysław Fediuk Dyrektor PIW”IMPULS”.

– Współpraca z tak ważnym rynkiem jak Chiny jest bardzo istotna. Spółka LPP już od 1997 roku prowadzi swoje biuro w Szanghaju, gdzie obecnie zatrudnia ponad 100 osób. Pracownicy są odpowiedzialni m.in. za pozyskiwanie dostawców, wsparcie poszczególnych etapów produkcji, a także kontrole jakości. Dlatego też tym bardziej cieszy nas podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Miastem Pruszcz Gdański a władzami Powiatu Yanggu, ponieważ stwarza to nowe możliwości rozwoju dla naszego regionu. Na tym etapie jest zbyt wcześnie aby łączyć kwestie partnerstwa miast z rozwojem spółki LPP, ponieważ uzależnione jest to od wielu czynników zewnętrznych na które zawarte porozumienie nie ma większego wpływu – takie oto stanowisko firmy LPP przedstawiła nam Pani Marta Chlewicka, Rzecznik Prasowy LPP.

Czy uważacie, że list ten rzeczywiście wpłynie na rozwój pruszczańskich firm? Czy dzięki współpracy z Chińczykami powstaną nowe miejsca w Pruszczu Gdańskim? A może Wy macie również doświadczenia we współpracy z przedstawicielami Państwa Środka?

My mamy nadzieję, że jeżeli list ten nie przyniesie żadnych korzyści to przynajmniej nie zaszkodzi naszym firmom. Choć musimy pamietać jak skończyła się współpraca z Chińczykami przy budowie autostrad przed EURO 2012.

[KS]