W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilka wiadomości, w których zaniepokojeni rowerzyści wyrażają swoje uwagi dotyczące remontu skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Raciborskiego. Zapalonych rowerzystów w Pruszczu przybywa więc przy opracowywaniu tego tekstu w dużej mierze zdaliśmy się na ich fachowość i doświadczenie w przemierzaniu setek kilometrów na dwuśladach.

racib2Pierwsza uwaga dotyczy wyniesionej wysepki na ulicy Raciborskiego, która utrudnia przejazd rowerem przez przejście (przejazd). Problemem w tym przypadku jest szerokość wysepki na przejściu dwuetapowym, która uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się rowerem. Musimy w tym przypadku wybrać, które koło będzie wystawało na ulicę. Chyba, że postawimy rower w poprzek! Wysepka ma też konkretną wysokość. Wydaje nam się, że tego uskoku można było spokojnie uniknąć. Będzie on stanowił problem nie tylko dla rowerzystów. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, pewnie też będą mieli coś do powiedzenia w tym temacie.racib3

racib4Kolejna uwaga dotyczy przejazdu rowerowego przez ulice Grunwaldzką. Kończy się on … chodnikiem i skrętem pod kątem 90 stopni! Wychodzi na to, że w tym momencie rowerzyści zsiadają ze swoich rowerów i stają się pieszymi! Nie jest to pierwszy tego typu absurd w naszym mieście gdzie ni stąd ni zowąd kończy się ścieżka rowerowa.

Rowerzyści skarżą się też na to, że nie został wybudowany wjazd na drogę techniczną znajdującą się na wale Kanału Raduni. W tym momencie musimy uspokoić naszych rowerzystów. Na końcu ścieżki rowerowej, ma zostać ustawiony most kompozytowy, który połączy dwa brzegi Kanału Raduni. Pisaliśmy o tym tu: https://pruszczanie.pl/eko-most-na-kanale-raduni/. Z tego co wiemy to obecnie prowadzone są prace projektowe. Z drugiej strony nie wiemy dlaczego nie mógł powstać wjazd na wspomnianą drogę techniczną? Na pewno ułatwiłoby to bezpieczne przemieszczanie się rowerzystów w kierunku Gdańska do czasu budowy mostu kompozytowego.racib5

Jak widać trochę błędów się uzbierało. Mamy nadzieję, że w trakcie trwających odbiorów zostaną one zauważone przez urzędników. O jakości wykonania remontu na razie się nie wypowiadamy. Oby nie było tak jak w przypadku ulic Wojska Polskiego i Powstańców Warszawy.

Według urzędników otwarcie skrzyżowania nastąpi w sobotę 1 października. Choć jak twierdzą, nie jest to jeszcze pewne na 100 procent!

 

Krzysztof Szpila