Przedstawiamy krótki wywiad z Andrzejem Łobaczewskim, pruszczańskim sportowcem, który dumnie reprezentuje nasz kraj i miasto na zawodach międzynarodowych w dyscyplinie, która nie należy do tych z kręgu popularnych. Jego sukcesy świadczą o profesjonalizmie i pasji. Zapraszamy!

Jak długo mieszkasz w Pruszczu Gdańskim?
W Pruszczu Gdańskim mieszkam od urodzenia, czyli od 24 lat.IMG_0048

Gdzie chodziłeś do szkoły?
Uczęszczałem do zespołu szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim, zaczynając od zerówki i kończąc na gimnazjum, to właśnie w tej szkole rozpoczęła się moja przygoda ze sportem i lekkoatletyką. Kolejną szkołą była już szkoła sportowa a dokładnie Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku.

Od kiedy trenujesz? Skąd pomysł na taką dyscyplinę sportową?
Trenuję już około 12 lat, na początku nie był to chód sportowy a biegi. W szkole podstawowej oraz gimnazjum zawsze brałem udział we wszystkich zawodach biegowych,  jeździliśmy do Gdańska na „lekkoatletyczne czwartki”, gdzie udawało mi się wygrywać na długich dystansach.  Za namową mojej pani od w-fu oraz taty zapisałem się do Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk. A dlaczego akurat chód sportowy? W naszym klubie była bardzo dobra grupa chodziarzy, którą trenował mój trener, na jednym z obozów w górach, na który pojechałem jeszcze jako biegacz zaproponował przemaszerowanie krótkiego odcinka  i tak 11247084_957432770943805_7024102920779992261_njuż maszeruję do dzisiaj.

Większość osób biega, gra w piłkę nożną, jednak niewielu uprawia chód sportowy. Czy jest to forma ćwiczeń dla każdego, czy trzeba mieć odpowiednie warunki? Komu polecasz takie zajęcia?
Chód sportowy nie jest może tak popularny jak bieganie, ale tak jak bieganie uprawiać go może każdy – wystarczy para butów sportowych i chęci. Chód jest świetny dla osób, które zaczynają swoją przygodę z aktywnym trybem życia oraz dla tych którzy np.  przyczyn zdrowotnych nie mogą biegać. Wielu amatorów biegania nie przykłada uwagi do sposobu w jaki biega co często prowadzi do kontuzji. W chodzie sportowym należy pamiętać o prawidłowej technice, co sprawia, że chód może wydawać się trudniejszy od biegu. Dodatkowo chód sportowy lepiej kształtuje naszą sylwetkę- podczas ruchu zaangażowane są prawie wszystkie nasze mięśnie. Kolejną zaletą tego sportu jest to, że nie obciążamy kręgosłupa i stawów kolanowych, ponieważ nie mamy wysokiego odbicia, w przeciwieństwie do biegu, w chodzie musimy mieć cały czas kontakt z podłożem. Czy do tego sportu trzeba mieć odpowiednie warunki? Trenować może każdy niezależnie od wieku oraz budowy ciała, chód jest naturalnym ruchem który rozwija nasze ciało. Oczywiście również biegam jest to moja druga pasja, jestem dodatkowo trenerem biegania, ale jak na razie na pierwszym miejscu jest chód sportowy.

Gdzie trenujesz? Gdzie można Cię spotkać najczęściej? Jakie jest Twoje ulubione miejsce w Pruszczu, gdzie można uprawiać Twoją dyscyplinę?
Najczęściej trenuje u nas w Pruszczu a dokładniej przy nowej obwodnicy Pruszcza Gdańskiego, tam mam swoją codzienną trasę, która zaczyna się przy rondzie na oś. Kasprowicza i kończy przy ulicy NSZZ Solidarność. Spotkać można mnie właśnie na tej ścieżce, gdzie trenuję 7 dni w tygodniu z reguły w godzinach przedpołudniowych. Jest to moje ulubione miejsce gdzie codziennie przemierzam kilometry.andrzej

Jakie masz osiągnięcia sportowe?
Jestem mutimedalistą Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz na różnych dystansach. Reprezentowałem nasz kraj na zawodach międzynarodowych takich jak Puchar Świata oraz Europy, jak i innych mitingach zagranicznych. Jednym z ważniejszych osiągnięć jest  III miejsce w Mistrzostwach Unii Europejskiej, które odbyły się na Litwie.

Skąd pomysł na reprezentowanie Pruszcza Gdańskiego w zawodach?
Od dziecka mieszkam w tym mieście i zawsze chętnie staram się je promować, z dumą maszerując  na zawodach z naszym pruszczańskim godłem na koszulce. Dodatkowo od władz naszego miasta zawsze otrzymywałem pomoc w przygotowaniach do sezonu, za co chciałbym serdecznie podziękować.

Obecnie przygotowuję się do nowego sezonu i startu w lidze Francuskiej, do której zostałem wypożyczony na trzy starty i podpisałem kontrakt z francuskim klubem Limoges Athlete, będzie to dla mnie nowe wyzwanie i doświadczenie. Kolejnym celem będą Mistrzostwa Polski Seniorów gdzie będę walczył o jak najwyższą lokatę.  Zapraszam wszystkich na moją stronę internetową WWW.andrzejlobaczewski.pl oraz fanpage na Facebooku https://web.facebook.com/trenerandrzejlobaczewski/ Gdzie można śledzić moje przygotowania oraz relacje z zawodów. Również tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił w chodzie a nie do końca wiedzą jak zacząć, chętnie udzielę kilku wskazówek. Już wiecie gdzie mnie znaleźć w Pruszczu – nie krępujcie się pytać.

Pozdrawiam, Andrzej Łobaczewski

 

[Jacek Wałdoch]