Dzisiaj rusza akcja „Bezpieczny weekend”, która potrwa do 6 czerwca. Pomorscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu. Kierowcy, którzy w tych dniach wyruszą w podróż muszą się liczyć ze wzmożonymi kontrolami. Pamiętajmy, że to, czy bezpiecznie dojedziemy do celu, w dużej mierze zależy od nas samych.

Od środy 2 do niedzieli 6 czerwca 2021 roku, policjanci ruchu drogowego garnizonu pomorskiego przeprowadzą działania pod nazwą „Bezpieczny weekend czerwcowy”. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym drogami naszego województwa, a poprzedzi te działania ogólnopolska akcja „Kaskadowy pomiar prędkości” zaplanowana na 2 czerwca 2021.

Policjanci biorący udział w działaniach , będą pełnić służbę w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz na motocyklach nieprzerwanie do niedzieli 6 czerwca 2021 roku.  Zwrócą szczególną uwagę na przekroczenia dopuszczalnej prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierujących, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócą  uwagę także na pieszych, rowerzystów. Sprawdzą stan techniczny pojazdów ich obowiązkowe wyposażenie   i prawidłowe zamocowanie przewożonego ładunku czy bagaży.

W sposób szczególny policjanci będą się przyglądać m.in. jak zostały przyswojone „nowe” przepisy ruchu drogowego, które weszły w życie 20 maja i 1 czerwca br. W szczególności te nadające pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu i będącemu na przejściu ale również czy piesi stosują się do zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, podczas przechodzenia przez jezdnię.

Sezon motocyklowy w pełni, więc policjanci będą także czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierujący samochodami i motocyklami wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze. Warto tu przypomnieć ogólnie znane hasło skierowane do kierujących samochodami, które brzmi: „…patrz w lusterka, motocykle są wszędzie…”

Pamiętajmy! Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Ładna pogoda jest również okazją do weekendowych wypraw rowerowych. Planując takie wyprawy po drogach publicznych, musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego i ma takie same prawa na drodze, jak kierowcy innych pojazdów. Rowerzyści zaś są obowiązani do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażać na wypadek.

Wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:

1.       Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.

2.       Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.

3.       Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!

4.       Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.

5.       Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.

6.       Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.

7.       Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

8.       Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

9.       Pamiętajmy – nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

10.   Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Wyjeżdżając warto również pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć pozostawione mieszkania.

 

materiał KWP Gdańsk