Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Nie bądźmy obojętni – zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych!

Do pruszczańskiej komendy policji zgłosiła się 82-letnia mieszkanka Pruszcza Gdańskiego. Z jej relacji wynikało, że tego samego dnia o godz.10.00 do jej mieszkania zapukały dwie kobiety. Starsza pani wpuściła je do mieszkania, gdy dowiedział się, że są pracownicami MOPS-u i przyszły sprawdzić jej warunki życiowe. Jedna z kobiet zapytała pokrzywdzoną czy rozmieni jej banknot 200 złotowy. Seniorka otworzyła szafę, wyjęła z niej woreczek w którym miała emeryturę, rozmieniła pieniądze i schowała woreczek do szafy. Gdy jedna z oszustek została w pokoju, w którym były schowane pieniądze, druga wyszła z pokrzywdzoną do kuchni. Po chwili obie oszustki wyszły z mieszkania pozostawiając właścicielkę samą. Kilka minut później 82-latka zorientowała się, że skradziono jej 1 tys. złotych. Po kilku godzinach powiadomiła policję.

A oto kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta
Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób.
Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.
Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń.
Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom.
Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.
Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję. Możesz to zrobić wybierając numery 997, 112 lub osobiście.

Za pomocą aplikacji mobilnej Moja Komenda możemy nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline.
Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

MNR