Skok przez trzy granice – czyli wycieczka uczniów z SP w Suchym Dębie do państw Europy Środkowej (Rumunii, Węgier, Słowacji i Polski).

Raport z wyjazdu
1 dzień
(Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia)
Po raz kolejny uczniowie z Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie mieli możliwość zwiedzić i poznać różne zakątki Europy. Tym razem ich celem były państwa położone w centralnej części Starego Kontynentu. Początek wyprawy w Suchym Dębie i przejazd do Krynicy Zdrój. To polskie uzdrowisko i kurort, pięknie położony przyciąga kuracjuszy z całego świata i zapewnia doskonały klimat i możliwości poprawy stanu zdrowia.

Kolejna cześć wycieczki to przejazd przez Słowację, Węgry do Rumunii. Uczniowie pokonali i przekroczyli podczas tej podróży trzy granice państw Centralnej Europy. Bazą na terenie Rumunii była miejscowość Oradea. Uczniowie poznali Plac Piața Unirii (Plac Księżycowy), ratusz, twierdzę z XIII wieku oraz kościoły i budowle świeckie z okresu renesansu, baroku, rokoka czy secesji. Katedra Baroca to największa katedra na terenie Rumunii. Wybudowano ją w roku 1780. W pobliżu placu znajduje się pasaż handlowy Pasajul „Vulturul Negru” oraz hotel „Czarny Orzeł” z witrażowym sufitem. Kolejnym punktem, który poznali turyści z Suchego Dębu był Pac Piața Republikii.

2 dzień
(Rumunia, Węgry)
Kolejny dzień rozpoczęła podróż do rumuńskiej miejscowości Chiscau u podnóża Gór Apuseni. W jej wnętrzu znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa na terenie Rumunii. Podczas spaceru jej korytarzami uczniowie poznali nacieki skalne oraz szczątki żyjącej w jej wnętrzu zwierząt np. niedźwiedzia.

Po zapoznaniu się z urokami jaskini, kolejny punkt programu to przejazd do Hajduszoboszlo na terenie Węgier. To miejscowość słynąca z termalnych kąpielisk i parku wodnego. Po trudach podróży, wszyscy zasłużyli na wypoczynek i regenerację w wodzie. Liczne baseny z różną temperatur wody, zjeżdżalnie, gry i zabawy wodne wszystkim przypadły do gustu i zapewniły regenerację i odpoczynek.

3 dzień
(Węgry, Słowacja)
Początek kolejnego dnia wycieczki to przejazd z Węgier do kolejnego kraju Unii Europejskiej Słowacji. Pierwszym etapem zwiedzania w tym górzystym państwie to Koszyce. Spacer po centrum i Starym Mieście pozwolił poznać Katedrę św. Elżbiety oraz liczne kamienice i uliczki tego słowackiego miasta. Podczas licznych pielgrzymek Jan Paweł II również odwiedził Koszyce.

Kolejny etap wyprawy dzieci i młodzieży z Suchego Dębu to Lewocza. To miasteczko zostało wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Wszyscy poznali bazylikę św. Jakuba z największym na świecie gotyckim ołtarzem.

Przejazd do Spiskiego Podegrodzia to kolejny etap wycieczki. Na terenie wzgórza znajdują się największe w Europie Środkowej ruiny zamkowe. Piękna panorama z wzgórza oraz potęga i majestat murów ukazywał jaki wielki był kiedyś zamek w Spiskowym Podegrodziu.

Przejazd do Preszowa i spacer po starówce tego słowackiego miasta to kolejny punkt na mapie naszej podróży. Gry i zabawy ruchowe oraz wymiana wrażeń z wycieczki to ostatni punkt tego dnia wycieczki.

dzień 4
(Słowacja, Polska)
Początek tego dnia wycieczki to podróż do Barderowa. Spacer uliczkami tego słowackiego miasteczka pozwolił poznać jego mury, rynek, który również został wpisany na listę UNESCO, liczne kamieniczki, dom kata, sklepiki i kramy z pamiątkami.

Kolejnym punktem wyprawy była znana już wycieczkowiczom Krynica Zdrój na terenie Polski. Przejazd do Tarnowskich Gór i zwiedzanie kopalni srebra, gdzie uczniowie poznali ciężką i niebezpieczną pracę górników. Poznali zwyczaje górnicze oraz odbyli podróż łodzią kanałem 50 metrów pod Ziemią. Zwiedzili także Skansen Maszyn Parowych na terenie Tarnowskich Gór.

Pełni wrażeń oraz wspomnień i nowych doświadczeń uczniowie z SP w Suchym Dębie powrócili do domów. Dzięki wycieczce mieli możliwość poznać kulturę, język, obyczaje, a także zabytki oraz współczesne oblicze: Rumunii, Węgier, Słowacji czy Polski.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był Michał Albiński nauczyciel geografii w SP Suchy Dąb.

Opiekunami podczas wyjazdu byli:

Michał Albiński, Adrianna Gogolewska, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski, Dorota Jaśniewska, Natalia Kozłowska, Paulina Skrzyńska.

Wycieczka była przygotowana przez Biuro Turystyczne Podhale Travel z Zakopanego, a transport zapewniła Firma Ramzes z Pszczółek.

MNR