Ewa Kasprzyk

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985).

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.Kasprzyk_newsletter_Pruszcz

Po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała przez kolejnych szesnaście lat, do 2000 roku. W tym czasie zagrała
w przedstawieniach m.in. Kazimierza Kutza „Batałajkin i spółka”, Stanisława Różewicza „Sztukmistrz z Lublina” według Singera i Mikołaja Grabowskiego „Stąd do Ameryki”, a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w „Antoniuszu i Kleopatrze” Shakespeare’a (Kleopatra), „Tutam” Shaeffera (Ona), „Trzech siostrach” Czechowa (Olga) i „Dwojgu na huśtawce” Gibsona (Ona).

W wieku dwudziestu ośmiu lat zadebiutowała w filmie, rolą zaradnej Kwiryny w „Dziewczętach
z Nowolipek” Barbary Sass (1985) .

W latach 90. ograniczyła występy w filmie, skupiając się na pracy teatralnej.

W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli „Złotopolscy”, która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. Rola Ilony Clark-Kowalskiej – zdecydowanej, silnej, pewnej siebie, nowoczesnej, dojrzałej kobiety – była zapowiedzią nowego typu postaci, które następnie powtórzyła w „Karierze Nikosia Dyzmy” (2002) i „Warszawie” (2003) oraz produkcjach telewizyjnych „Magdzie M.” i „Codziennej 2 m 3”.

Do najważniejszych aktorskich dokonań Ewy Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, rozczarowanej gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas w „Bellissimie” (2000) Artura Urbańskiego. Kreacja spotkała się z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji, gdzie przyznano jej nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla najlepszej aktorki.

Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w „Patty Diphusa”, teatralnej adaptacji jednego
z opowiadań Pedro Almodovara. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem”.

Zapraszamy  na  spotkanie z Ewą Kasprzyk i rozmowę o książce Marcina Kędziaka „Mił.ość”-
to książkowa ,,podróż” – w głąb siebie oraz do zdarzeń i ludzi, które nierozerwalnie będą kojarzyć się aktorce z miłością i mił.ością. Dlaczego i dla kogo Ewa zapisała swoje ciało imieniem ukochanego? W kim tak bardzo była zakochana, że paląc miłosne listy na wykładzinie w pokoju omal nie wywołała pożaru? Jak wyglądało pierwsze spotkanie Ewy i jej męża Jerzego, który przekonany był, że zakochał się w…wyczynowej pływaczce? Mił.ość – miły, miło, miłe chwile, ale kiedy ością staje w gardle, to można się od niej udusić – mówi aktorka. Czy Ewa Kasprzyk obgryzła miłość do ości?”

ZAPRASZAMY