W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że zarówno w Starostwie jak i w Urzędzie Miasta trwają prace nad wprowadzeniem Strefy Tempo 30 na Osiedlu Wschód oraz w kilku innych obszarach na terenie naszego miasta. Przymiarki do wprowadzenia tej strefy możemy obserwować już od kilku miesięcy. Ograniczenie prędkości do 30 km/h zostało wprowadzone m.in. na ul. Cichej i ul. Kasprowicza.

Czym jest Strefa Tempo 30?

Głównym założeniem tej strefy jest ograniczenie prędkości do wspomnianych 30 km/h. Według wszelkich badań ograniczenie to podnosi bezpieczeństwo na drodze ponieważ zmniejsza różnicę prędkości pomiędzy samochodami a innymi uczestnikami ruchu. Łatwiej jest zauważyć kierowcy to co dzieje się na ulicy przy tej prędkości. Dodatkowo nasz mózg ma możliwość reakcji ponieważ nie uruchamia się tzw. „widzenie tunelowe” (ograniczenie pola widzenia, przypominające patrzenie przez wąską rurę, otwór lub z głębi tunelu). A wynika to z tego, że 30 km/h to naturalne dla człowieka tempo szybkiego biegu. Według urbanistów takie ograniczenie upłynnia jazdę i zwiększa przepustowość skrzyżowań.cicha30

Wjazd do strefy zazwyczaj oznaczony jest w szczególny sposób. Najczęściej jest to inny kolor nawierzchni oraz znaki poziome wymalowane na drodze. Dodatkowo stosuje się mini ronda, progi zwalniające i wyniesione przejścia dla pieszych.

W sąsiednim Gdańsku władze miejskie rozpoczęły wprowadzanie stref Tempo 30 już w 2010 roku. Według gdańskich urzędników przez pierwsze pięć lat dzięki tej akcji liczba wypadków spadła o 20 procent. Jednak największym sukcesem jest spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach aż o 52 procent. W trakcie wprowadzanie tego programu towarzyszyła temu bardzo duża krytyka. Podobno teraz sami mieszkańcy zgłaszają się do władz miejskich o objęcie kolejnych dzielnic strefą Tempo 30.

Nie wiemy kiedy dokładnie Strefa Tempo 30 zostanie wprowadzona w Pruszczu oraz czy jej wprowadzenie poparte jest jakimikolwiek badaniami ponieważ … nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania wysłane do pruszczańskich urzędników. Ani Rzecznik Urzędu Miasta ani Pani Kierownik Referatu ds. Gospodarki Komunalnej nie raczyli odpowiedzieć na nasze e-maile. Z tego co wiemy z mieszkańcami też nie było nic konsultowane.

A co Wy sądzicie na temat strefy Tempo 30? Czy ograniczenie prędkości do 30 km/h to nie przesada? Czy uważacie, że dzięki tej strefie będzie bezpieczniej na naszych ulicach? Gdańskie statystki dają jednak do myślenia…

Czekamy na pierwsze prace związane z wprowadzeniem strefy Tempo 30 w Pruszczu Gdańskim.

Krzysztof Szpila