11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Po 99 latach pamiętali o tej rocznicy uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie, którzy wierszem i piosenką uczcili tę rocznicę historyczną. Działania Prus, Austrii i Rosji doprowadziły do zniknięcia z map świata Polski. Zniewolona i zakuta w kajdany dzięki swoim synom walczyła o wolność podczas powstań narodowych i na fontach I wojny światowej. Wszystkie te działania doprowadziły do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918.Dzieci z klas IV b SP w Suchym Dębie pod opieką wychowawczyni Marzeny Gracek tańcem z biało – czerwonymi wstążeczkami upamiętniły pamięć o naszej Ojczyźnie.

 

Wśród zaproszonych gości byli:
Przewodniczący Rady Rodziców przy SP w Suchym Dębie Przemysław Dymarkowski,
Wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska,
Dyrektor Gminnej Biblioteki w Suchym Dębie Agnieszka Księżak.

Patriotyczną wiązankę piosenek wykonała cała społeczność szkolna:
„Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Orlątko lwowskie”.

Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i prace w przygotowanie Akademii z okazji 11 LISTOPADA w naszej szkole – podsumowała Marzena Gracek autorka scenariusza i główny organizator uroczystości.

Uroczystą akademię przygotowali uczniowie SP w Suchym Dębie wraz z nauczycielami:
Michał Albiński i Marzena Gracek.

Uroczystą Akademię poprowadzili uczniowie klasy 3 a Gimnazjum: Maksymilian Gracek, Jan Pawłowicz, Oliwia Tomasik.

W ramach obchodów Święta Niepodległości:

„Mamy Niepodległą” – 2017

Już po raz V Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wspólnie z Pocztą Polską zorganizowało akację „Mamy Niepodległą”. Polega ona na wysyłaniu patriotycznych pocztówek do krewnych i znajomych z okazji 11 Listopada Święta Niepodległości. Dzięki poparciu inicjatywy przez Pocztę Polskę korespondencja dociera do adresata. Również uczniowie przyłączyli się do tej inicjatywy. Dzieci i młodzież wypisywała kartki pocztowe z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego do rodziców, przyjaciół lub sąsiadów. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Uczniowie z Suchego Dębu pamiętają o rocznicy 11 LISTOPADA
11 listopada to Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę po latach zaborów. Przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego, w rękach którego skupiła się władza pozwoliło na odbudowę państwa polskiego po 123 latach zaborczej niewoli.
Uczniowie klas VI a i VI b Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie – również pamiętają o tej rocznicy. Wykonali plakaty patriotyczne upamiętniające to wydarzenie. Różne materiały i techniki pracy pozwoliły na wykazanie się własnym talentem i inwencją twórczą. Podczas wykonywania pracy uczniom pomagali rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Na moim plakacie jest mapa naszego kraju, flaga oraz hasło, iż „Nigdy nie zapomnimy o nich” – powiedział Nikodem Patrzałek. Ja wraz z mamą wykonaliśmy z materiału napis 11 listopada – dodaje Błażej Fyda uczeń z Suchego Dębu. Efekty ich wspólnego trudu można oglądać na szkolnych korytarzach.
Wspieramy wszelkie formy, które pogłębiają i wzmacniają patriotyzm wśród naszych uczniów, a za ich przykładem podążą inni – podsumowała Aleksandra Lewandowska dyrektor SP w Suchym Dębie.

MNR