Pomimo tego, że dziś jest 1 lipca i mało kto myśli o sprawach związanych z edukacją i szkołami chcielibyśmy poruszyć temat, który ostatnio ponownie powrócił na pierwsze strony gazet. Sprawa dotyczy tzw. „wygaszania gimnazjów” i powrotu do starego systemu z ośmioma klasami podstawówki i czterema latami w liceum.
Większość rodziców obecnych dziesięcio, jedenasto i dwunastolatków uczyła się w „starym systemie” więc na pewno mają wyrobione zdanie na temat gimnazjów i problemów, który pojawiły się wraz z ich wprowadzeniem. Nasza cała redakcja również chodziła 8 lat do podstawówki i możemy śmiało powiedzieć, że chwalimy sobie stary system. Nasze dzieci dopiero zbliżają się do wieku gimnazjalnego dlatego zależy nam na opiniach osób bezpośrednio zainteresowanych ewentualnymi zmianami.
Rozmawialiśmy z wieloma pruszczańskimi nauczycielami i z zaskoczeniem musimy stwierdzić, że większość z nich także jest za powrotem starego systemu. Nauczyciele wolą pozostać anonimowi więc nie będziemy odwoływać się i cytować wybranych osób.
Argumenty zazwyczaj są takie same. Rodzice jak i nauczyciele nie widzą sensu przeprowadzania egzaminów szóstoklasisty ponieważ nie uczą one myślenia tylko rozwiązywania testów. 12 i 13 letnie dzieci nie są gotowe do zmiany otoczenia. Jest to najgorszy wiek dla nastolatka, który właśnie zaczyna „okres buntu” i do tego musi również zmienić szkołę. Dla nauczycieli jest to także niełatwa sprawa. Otrzymują pod opiekę dzieci, których nie znają, a które już potrafią myśleć i kombinować. Po niecałych trzech latach przekazują je następnym wychowawcom. W liceum lub technikum sytuacja powtarza się. Niektórzy z nauczycieli nazywają gimnazjum „2,5 letnim kursem przygotowawczym” do szkoły średniej!
Argumentów jest zapewne dużo więcej. My chcielibyśmy zapytać się Pruszczan co sądzą o ewentualnym „wygaszeniu” gimnazjów? Jakie jest Wasze zdanie na temat 8 letniej szkoły podstawowej i jakie macie wspomnienia związane z podstawówkami? Co sądzicie o naszych, pruszczańskich gimnazjach i jakie spotkały Was tutaj problemy? A może mamy wśród naszych czytelników nauczycieli, którzy chcieliby podzielić się swoim doświadczeniem? Czekamy na Wasze opinie!

Krzysztof Szpila