”Biblioteka. Oczywiście” – Tydzień Bibliotek

Tegorocznemu Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek towarzyszyło hasło ”Biblioteka. Oczywiście”. W związku z tym także w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim oczywiście nie mogło zabraknąć imprez towarzyszących temu wydarzeniu.

Rozpoczęcie trochę niezamierzone, ale bardzo miłe odbyło się w Przedszkolu Tik-Tak w Straszynie. Nauczyciel bibliotekarz został zaproszony, by przeprowadzić w placówce zajęcia na temat książek. Na miejscu okazało się, że dyrekcja oraz pracownicy zaplanowali uroczyste otwarcie Tygodnia Bibliotek właśnie z udziałem bibliotekarza. W zawiązku z tym przygotowano wstęgę, by ją uroczyście przeciąć!

tydzien2

W tym szczególnym Tygodniu odbyło się kilka zajęć z uczniami klas szkól podstawowych oraz przedszkoli. Poświęcone one były zagadnieniom związanym z powstaniem książek, ich drogi od autora do czytelnika, zaprezentowaniem ciekawych publikacji na rynku wydawniczym. Zajęcia kończyły się grą obrazkową Story Cubes. Każde dziecko mogło się wczuć w rolę pisarza i samemu wymyślić historię do obrazków wyrzuconych na kościach. Ponadto spotkały się maluchy z Grupy Zabawowej „Klubu Wesołej Książki”. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał bajkę o „Czerwonym Kapturku” ale w nietypowy sposób, ponieważ z teatrzykiem kamishibai. Następnie dzieci wykleiły za pomocą kółek główną bohaterkę. tydzien3

Ponadto w tym tygodniu młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkała się, by omówić Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybkę”. Wielowątkowe opowiadanie sprawiło, że rozmowom nie było końca. Każdy znalazł w niej coś dla siebie, mimo że pierwsze wrażenie nie dla wszystkich było pozytywne.

Bardzo miłym akcentem było spotkanie sympatyków gier planszowych w naszej bibliotece. Młodsi uczestnicy grali w „Żużel” oraz w grę o książkowym bohaterze Marcina Mortki „Tappi”. Natomiast starsi zagrali w przepięknie wydaną z bogatą szatą graficzną grę Celestia, która przeniosła uczestników w bajkowy świat.

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się dwa spotkania autorskie. Pierwsze dla licealistów z dr Piotrem Kotlarzem, autorem opowiadań, dramatów, monodramatów, librett, a także pozycji naukowych, m.in. podręcznika dla licealistów „Sztuka dramaturgii”. Pisarz, wieloletni nauczyciel, opowiadał młodzieży m.in. o swojej pasji jaką jest dramat i teatr tańca. Na zakończenie spotkania gość obdarował kilku uczniów swoimi książkami. Natomiast nasi młodsi czytelnicy mieli okazję spotkać się z Magdą Bielicką i Bartoszem Bielickim. Małżeństwo stworzyło książkę o sympatycznych myszkach pt. „Przygody Telepatka i Melepetka”. Pani Magda napisała historię, a pan Bartosz wykonał ilustracje do książki. Podczas spotkania z uczniami klas I, II i III nasi goście m.in. zdradzili kulisy  powstania książki, ale także ilustrator fantastycznie przeczytał dzieciom fragmenty opowiadania. tydzien4

Z myślą o Tygodniu Bibliotek, nasza placówka w kwietniu ogłosiła „Konkurs plastyczny na ilustrację do wierszy Agnieszki Frączek”. Był on skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do uczniów zerówek szkolnych z terenu Pruszcza Gdańskiego. Zadaniem małych czytelników było narysowanie ilustracji do wybranego przez siebie wiersza Agnieszki Frączek. Twórczość poetki jest doskonała, by przeprowadzać takie „eksperymenty” z małymi czytelnikami. Już po zakończeniu konkursu nauczyciele przyznali, ze nie znali twórczości poetki, ale jednocześnie byli nią zachwyceni. Pokłosiem konkursu, na prośbę nauczycieli, były także zajęcia organizowane na temat twórczości autorki w naszej bibliotece. Z tej okazji przygotowano także wystawę wszystkich prac, jakie wpłynęły na nasz konkurs.

Do konkursu zgłosiło się siedem placówek, wpłynęło ponad 60 prac. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach – grupie młodszej (3-4 lata)              i starszej (5-6 lat). Nagrodami były książki, m.in. laureaci otrzymali wiersze… oczywiście Agnieszki Frączek. Uroczystość uświetniło przedstawienie              pt. ”Księżniczka na ziarnku grochu”, które zaprezentowały przedszkolaki             z grupy 6-latków „Sowy Mądre Głowy” z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka w Pruszczu Gdańskim. Nie zabrakło także czasu na zajęcia dla naszych najmłodszych czytelników w grupy zabawowej pn. ,,Klub Wesołej Książki” Na zakończenie Tygodnia Bibliotek nasi pracownicy przygotowali akcję „Sznurkowe książki”, czyli 100 książek zawieszono na sznurkach w wypożyczalni dla dzieci i dorosłych. Czytelnicy mogli je zabrać do domu. Warto dodać, że pozycje były darami od naszych czytelników. tydzień1

 

[mat. PiMBP w Pruszczu Gdańskim]