Dziś dzień niespodziewanego pocałunku oraz przede wszystkim środa – najbardziej kryzysowy dzień tygodnia. W związku z powyższym, jak co środę, lekki artykuł poruszający temat pocałunków właśnie.

Postanowiliśmy się przyjrzeć kilku ciekawym faktom związanych z pocałunkami. Czytajcie dalej a dowiecie się ile trwał najdłuższy pocałunek i z jakiego powodu zakazano pocałunków we Francji. Czy pocałunki zawdzięczamy gryzoniom i dlaczego 2/3 z nas całując się, pochyla głowę w prawą stronę.

Fakt nr 1 – Pocałunki wymagają sporej pracy mięśni. Jeden pocałunek to skoordynowana praca 146 mięśni, w tym 36 mięśni twarzy i 112 mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała.

giphy

Fakt nr 2 – W latach 30 w Hollywood wprowadzono konserwatywny kodeks Haysa, który zajmował się dopuszczalnością scen przedstawianych w filmach. Nie zezwalał między innymi na to by filmy kręcone w Hollywood zawierały sceny pocałunku pomiędzy aktorami znajdującymi się w pozycji poziomej. Jeśli dochodziło do pocałunku w łóżku jeden z aktorów musiał przynajmniej jedną nogą stać na podłodze. Zakaz zniesiono w latach 60, na szczęście.

giphy (1)

Fakt nr 3 – Rekord za najdłuższy pocałunek, wedle informacji zawartych w Księdze Guinnessa, należy do Ekkachai i Laksana Tiranarat z Tajlandii. Całowali się non-stop przez 58 godzin, 35 minut  i 58 sekund. Nie wiadomo czy zrezygnowali z korzystania z toalety w obawie o zepsucie nastroju.

giphy (6)

Fakt nr 4 – Faceci całujący żony z samego rana żyją 5 lat dłużej. Przynajmniej tak twierdzą amerykańcy naukowcy.

giphy (10)

Fakt nr 5 – Brytyjscy naukowcy z kolei sprawdzili i wyszło im, że średnio kobieta całuje się z 15 mężczyznami zanim spotka wybranka. Faceci potrzebują 16 pocałunków.

giphy (7)

Fakt nr 6 – W roku 1910 we Francji zakazano pocałunków na peronach stacji kolejowych z powodu opóźnień w odjazdach pociągów oraz utrudnień w poruszaniu się. Co ciekawe prawo nadal obowiązuje ale nikt nie wlepia już mandatów.

no-kissinf-on-train-platforms-in-france

Fakt nr 7 – Całowanie najprawdopodobniej zawdzięczamy pradawnym szczurom. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Tokio. Myszy i ludzie mają bardzo podobną strukturę DNA i wspólnego przodka żyjącego około 75 -125 milionów lat temu. Te pradawne szczury pocierały się nosami by spróbować feromonów „wybranki” czy „wybranka”. Kto by pomyślał?

giphy (9)

Fakt nr 8 – Naukowcy wierzą i teoretyzują, że powodem tego, że 2/3 z nas pochyla głowę w prawo przystępując do pocałunku jest fakt, że już w łonie w naturalny sposób pochylamy głowę w prawo. Han Solo o tym wyraźnie nie słyszał. A może tak to widział reżyser.

giphy (3)

 

Oczywiście ciekawych faktów znajdziemy w czeluściach Internetu jeszcze więcej. W średniowiecznej Anglii zakazywano pocałunków z powodu szerzących się chorób. Nauka zajmująca się całowaniem to filematologia a przeciętna osoba spędza dwa tygodnie z swojego życia na całowaniu.

Można by tak jeszcze długo ale bądźmy szczerzy – najwyższy czas pocałować drugą połówkę i przy okazji przedłużyć oczekiwaną długość życia.

 

[Jakub Bąk]

źródło: www.yourtango.com