Ponad 600 uczniów najstarszych klas szkół ponadpodstawowych wzięło udział
w warsztatach realizowanych na terenie województw: kujawsko pomorskiego
i pomorskiego. Prowadzone podczas zajęć doświadczenia z wykorzystaniem refleksomierza pokazały m.in. że efektywność wykonywania zadania podczas korzystania z „rozpraszacza” na przykład w postaci smartfona, ulega pogorszeniu średnio o około 55%.
Motoryzacja od zawsze fascynowała młodych ludzi, nie tylko ze względu na pojawiające się nowe modele samochodów, ale przede wszystkim na możliwość sprawnego przemieszczania się. Obecnie większość osiemnastolatków zapisuje się na kursy na prawo jazdy. Najczęściej obejmują one prawo jazdy kategorii B. Jednak bycie kierowcą to duża odpowiedzialność. Młodzi mają wszelkie predyspozycje by jeździć po mistrzowsku, mają dobry wzrok, znakomity refleks, sprawność fizyczną, spostrzegawczość. Potrzebują większej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa na drogach i praktyki w prowadzeniu pojazdów.
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z PKN Orlen, który po fuzji z Grupą Lotos kontynuuje realizację programu „Mistrzowie w drodze”, rozpoczęło kolejną jego odsłonę. Po pierwszych warsztatach i treningach techniki jazdy, które zostały przeprowadzone w czerwcu w Małopolsce, przyszedł czas na realizacje w kolejnych województwach. Ponad 600 uczniów najstarszych klas szkół ponadpodstawowych, wzięło udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, realizowanych we wrześniu na terenie województw: kujawsko pomorskiego i pomorskiego.
Eksperci spotykali się z uczniami najstarszych klas szkół ponadpodstawowych, którzy niedawno odebrali prawo jazdy, lub zdobędą uprawnienia w najbliższym czasie. Organizatorzy programu wybrali formę warsztatów, bo stwarzają one możliwość dialogu, pozwalają na to, by uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia i by eksperci mogli się do niego odnieść.
– Przeprowadzone warsztaty pokazują, że młodzież jest zainteresowana taką formą prezentowania tematu, czego dowodem jest jej duża aktywność w tracie ćwiczeń
i prowadzonej dyskusji. Młodzi ludzie chcą podnosić swoje umiejętności i wziąć udział w treningach techniki jazdy, które są filarem programu „Mistrzowie w drodze” – mówi Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Spotkanie z młodzieżą rozpoczęto emisją filmu ”Mistrzowie w drodze”, przygotowanego z myślą o młodych kierowcach. W problematykę bezpieczeństwa za kierownicą wprowadził sam Kajetan Kajetanowicz, wielokrotny rajdowy Mistrz Europy, oraz Polski – ambasador programu, który podkreśla jak ważna jest odpowiedzialność za kierownicą. Warsztaty prowadził Mateusz Grzebinoga – psycholog transportu, instruktor techniki jazdy i egzaminator. Przy wykorzystaniu takich narzędzi, jak alko- i narkogogle, refleksomierz, symulator zderzeń i waga przeciążeń – wyjaśnił wpływ określonych zachowań na percepcję i organizm kierowcy. Dużym zaskoczeniem dla uczestników był wynik testu umiejętności oszacowania prędkości pojazdu podczas symulacji zderzenia czołowego na symulatorze zderzeń. Uczestnicy sądzili, że prędkość w realizowanym doświadczeniu mieściła się w przedziale 30–50 km/h, podczas gdy
w rzeczywistości wynosiła mniej niż 10 km/h. Ten eksperyment pokazał na przykład, że jazda hulajnogą elektryczną bez kasku, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Podczas warsztatów nie mogło zabraknąć zagadnień związanych z przepisami i ich przestrzeganiem, ale przede wszystkim zrozumieniem czemu one mają służyć. Problematyka ta została poruszona przez policjantów kujawsko-pomorskiej oraz pomorskiej drogówki. Jedną z przyczyn groźnych wypadków, o której mówili funkcjonariusze, jest rozproszenie uwagi kierowcy w czasie prowadzenia pojazdu. Nierzadko ma to miejsce podczas rozmowy przez telefon komórkowy, pisania smsa czy korzystania z mediów społecznościowych. Takie korzystanie z telefonu dekoncentruje i negatywnie wpływa na czas reakcji, który ma istotne znaczenie w sytuacji zagrożenia. Potwierdzeniem tego były prowadzone podczas zajęć doświadczenia z wykorzystaniem refleksomierza. Pokazały one, że efektywność wykonywania zadania podczas korzystania ze smartfona ulega pogorszeniu średnio o około 55%.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy posiadający prawo jazdy mogli uczestniczyćw teście kwalifikującym do udziału w treningu techniki jazdy. Najbliższe treningi odbędą się: 13 października na Autodromie w Pszczółkach i 14 października na terenie ODTJ w Toruniu.
Organizowane przez Krajowe Centrum BRD i PKN Orlen warsztaty „Mistrzowie w drodze” spotkały się z dużym zainteresowaniem. Do tej pory szkoły ponadpodstawowe zgłosiły chęć udziału w nich ponad 12 tys. uczniów najstarszych klas. Należy zaznaczyć, że kolejne warsztaty będą realizowane już w październiku na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.
Patronat nad programem objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego