Obecna sytuacja synoptyczna w północnej części kraju, objęta obszarem w której oddziałuje silny układ wyżowy z centrum ulokowanym nad północną Skandynawią 1052 hPa, rozpoczyna swoje ukształtowanie dla wędrującej polarno-kontynentalnej masy powietrza z północnego-wschodu starego kontynentu. Warunki atmosferyczne panujące w klinie wyżowym znajdującym się nad wschodnią i północną częścią naszego kraju spowodują, iż przez najbliższe 3 noce będzie bezchmurnie, a dodatkowo pojawi się pewien niedosyt wilgotności w dolnym oraz środkowym profilu troposfery. Takie warunki w istocie sprzyjają silnemu wypromieniowaniu ciepła zgromadzonego po dniu w przyziemnej warstwie troposfery, zwłaszcza tam, gdzie występuje pokrywa śnieżna. Dodatkowo wartości temperatury odczuwalnej będzie od wtorkowego popołudnia towarzyszył nasilony strumień wiatru w porywach ponad 35 km/h mając zdecydowany wpływ na wyraźniejsze odczucie chłodnego komfortu termicznego.

Przed nami kolejna, odczuwalnie mroźna noc ze spodziewanym spadkiem temperatury minimalnej poniżej -20°C – lokalnie nawet do -23°C zwłaszcza w drugiej części nocy oraz w godzinach porannych w znacznej części woj. pomorskiego, obejmując również tym stanem południe pomorza, przez okoliczne powiaty jak i sam powiat gdański. Gwałtownemu spadkowi temperatury zacznie sprzyjać obecność wyjątkowo chłodnej masy powietrza ze wschodniej części kontynentu oraz pogodne niebo, które ma istotny wpływ na silne wychładzanie przyziemnej warstwy troposfery poprzez szybkie wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną.

++OSTRZEŻENIE 1 STOPNIA DLA DROGOWCÓW++

Z uwagi na silne spadki temperatury powietrza, należy zachować szczególną ostrożność na powiatowe drogi, które są w stanie mniejszego użytku. Rozjeżdżona oraz ubita warstwa śniegu powoduje, iż ulice stają się bardzo śliskie i nie łatwo o kolizję drogową, która niesie zagrożenie życia. Szczególną uwagę należy zachować przemieszczając się bocznymi drogami na Żuławach Wiślanych, w rejonie Kościerzyny, Przywidza, Pomlewa, Kolbud, Łapina, Lisewca, Jodłowna, Suchego Dębu oraz przynależnych wiosek do gminy Trąbki Wielkie oraz w okolicznych, mniej zabudowanych miejscowościach powiatu gdańskiego.

Zachowajcie ostrożność i bezpieczeństwo podczas przemieszczania sie po drogach, zadbajcie rano o swój organizm poprzez odpowiedni ubiór!

Ostrzeżenie wydał: Adam Pyrz
Pruszczański System Powiadomień Pogodowych