W sobotę 8 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyła się VII sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. Uroczystość zainaugurowali dyrektor ZS w Suchy Dębie Aleksandra Lewandowska, wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska i przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie Leszek Muszczyński. Wśród zaproszonych gości byli: Przemysław Dymarkowski Radny Gminy Suchy Dąb, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Suchym Dębie, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Gimnazjum nr 1 w Pruszczu Gdańskim, oraz miłośnicy Żuław z Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta.

Zgromadzeni goście uczestniczyli w wycieczce po Żuławach Gdańskich. Podczas podróży wszyscy poznawali obiekty kultury i pamiątki historyczne związane z tym regionem naszego kraju w Trutnowach, Osicach i Cedrach Wielkich:

  • w Trutnowach poznali historię i współczesność najstarszego domu podcieniowego na Żuławach z 1770 roku,
    Daniel Kufel opowiedział o głównych zabytkach Żuław Gdańskich i jego mieszkańcach,
    • w Osicach Pan Miśkiewicz przedstawił historię budowy swoje domu podcieniowego, który jest najmłodszą taką konstrukcją w okolicy,
    Ryszard Tomkowicz oprowadził po kompleksie bankietowo – konferencyjnym „Cedrowy Dworek” w Cedrach Wielkich.

Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 10”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej.
Podczas wycieczki wielu gości poznało piękno i bogatą przeszłość ziemi żuławskiej, na terenie gminy Suchy Dąb i gminy Cedry Wielkie.

DSC_1025 DSC_1038 DSC_1064

To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.

Organizatorami VII sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli:
Zespół Szkół W Suchym Dębie,
Urząd Gminy w Suchym Dębie,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.

MNR